María Teresa Ruiz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
María Teresa Ruiz
Ruiz, Maria Teresa -FILSA 2015 10 29 fRF01.jpg
U lind24 shtator 1946
Kombësiakiliane
ArsimiUniversiteti i Kilit,
Universiteti i Princeton
Punësimiastronome
Njohur përzbulimin e "kelu 1"

Maria Tereza Ruiz (e lindur më 24 shtator 1946) është një astronome kiliane. Ajo ishte gruaja e parë që fitoi Çmimin Kombëtar për Shkencë.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ruiz, ka lindur në Santiago de Kili në vitin 1946. Ajo ishte gruaja e parë që me sukses të studioj astronominë në Universitetin e Kilit[1] para se të studioi në Universitetin e Princeton dhe të fitoj titullin master në astrofizikë.[2]

Ruiz ka bërë kërkime në Trieste, Meksikë dhe New York para se ajo të fituar një Guggenheim Fellowship. Ajo e zbuloi Kelu 1, një Brown dwarf.[1]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kryetare presidenciale në Shkencë, 1996
  • Kancelarja e Medaljes, Universiteti i Kilit, 1996
  • Çmimi Kombëtar në Shkencë, 1997
  • Kancelarja e Medaljes, Universiteti i Kilit, 1998
  • Anëtar i Akademisë së Shkencave që prej vitit 1998
  • Çmimi i Meritës Labarca, 2000

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Staff (17 mars 2005). "María Teresa Ruiz: Una mente brillante (A Beautiful Mind)". Universia Chile. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2016. Marrë më 2012-10-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dirección de Comunicaciones (1997). "María Teresa Ruiz González: Premio Nacional de Ciencias Exactas 1997". Universidad de Chile. Marrë më 2012-10-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)