Marckolsheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Markelzë
Komunë
Stema Markelzë
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Frederik Pfliegersdoerffer
Sipërfaqja
1
33.360 km2 (12.880 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.234
 • Dendësia130/km2 (330/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marckolsheim ( gjermanisht: Markolsheim  ; Shqip: Markelza ; Alzasisht: Màrkelse ) është një komunëdepartamentin Bas-Rhin në AlsaceFrancën verilindore. [1]

Në skajin lindor të qytetit , Casemate de Marckolsheim Sud, një fortifikim i linjës Mazhino i mbetur nga Lufta e Dytë Botërore, është shndërruar në një muze të vogël. Përafërsisht 3 kilometra në lindje, Rini është bllokuar dhe është instaluar një hidrocentral .

  1. ^ INSEE commune file