Jump to content

Marina Norvegjeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marina Mbretërore Norvegjeze është dega e Forcave të Armatosura Norvegjeze përgjegjëse për operacionet detareNorvegjisë, duke përfshirë ato të Rojës Bregdetare Norvegjeze. Që prej 2008-s Marina Mbretërore Norvegjeze përbëhet nga afërsisht 3,700 personel (9,450 në gjendje të mobilizuar, 32,000 kur janë plotësisht të mobilizuar) dhe 70 anije, duke përfshirë 4 fregata të rënda, 6 nëndetëse, 14 varka patrullimi, 4 minahedhës, 4 anije zbulimi, 1 anije minë zbuluese, 4 anije mbështetëse dhe 2 anije stërvitore.

Kjo marinë ka një histori që daton që nga viti 955. Nga viti 1509 deri në vitin 1814, ajo ishte pjesë e marinës Danimarkë-Norvegji, e quajtur edhe "Flota e Përbashkët". Që nga viti 1814, Marina Mbretërore Norvegjeze ka ekzistuar përsëri si një marinë më vete.

Në norvegjisht, të gjitha anijet e saj detare që nga viti 1946 mbajnë prefiksin e anijes KNM, që qëndron për "Kongelige Norske Marine" (që përkthehet në "Marina Mbretërore Norvegjeze"), në anglisht, këto anije identifikohen me prefiksin AM(T/S)N, që do të thotë "Anija e Madhërisë së Tij/Saj Norvegjeze". [a] Anijet e Rojës Bregdetare mbajnë prefiksin KV, për "Kystvakt" (që përkthehet në "Roja bregdetare"), në anglisht, këto anije identifikohen me prefiksin ARBN, për "Anija e Rojës Bregdetare Norvegjeze". [1]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ Nugent, Bob. "Royal Norwegian Navy and Maritime Forces Overview" (PDF). AMI International. Marrë më 3 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)