Marine Petrossian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marine Petrossian
Մարինե Պետրոսյան
Armenian poet Marine Petrosyan.jpg
Ditëlindja:16 Gusht 1960(1960-08-16)
Vendlindja:Jerevan, Armeni
Kombësia:Armene
Zhanri:poete, eseiste, gazetare
Web-faqja:marinepetrossian.com

Detare Petrossian (e shkruar edhe si Mariné Petrossian, armenisht: Մարինե Պետրոսյան; e lindur më 16 gusht 1960) është një poete, eseiste dhe gazetare armene.

Poete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi i karrierës letrare të Marine Petrossian përkoi me fundin e Bashkimit Sovjetik. Libri i saj i parë u botua në Jerevan në vitin 1993, vetëm dy vjet pasi Armenia, ish - Republikë Sovjetike, u bë e pavarur.

Poezitë e këtij vëllimi u përkthyen në frëngjisht nga Vahe Godel dhe, në vitin 1995, botimet franceze Comp'Act publikuan J'apporterai des pierres (Do sjell gurë ) nga Petrossian. E inkurajuar nga suksesi i librit (një përmbledhje e favorshme, ndër të tjera, u botua në Le Monde[1]), shtëpia botuese Comp'Act botoi shpejt librin e dytë të Marine Petrossian, Erevan, 2003.

Që atëherë, Petrossian ka botuar edhe katër vëllime poezish në Armeni.

Në vitin 2015, botuesi argjentinas Audisea publikoi Disparó el arma nga Petrossian, i përbërë nga poezi të përkthyera në spanjisht nga Alice Ter-Ghevondian. Prezantimi i librit u zhvillua në Bibliotekën Kombëtare të Argjentinës dhe gazeta e mirënjohur Página/12 ftoi Petrossian për intervistë.[2]

Petrossian ka qenë shkrimtare në vendbanim në Djerassi Artists Residency, Woodside, Kaliforni, si Artiste Laureate e bursave UNESCO-Aschberg (2005); në Q21, MuseumsQuartier Vjenë (2013); si dhe në Qendrën Ndërkombëtare të Arteve Omi, New York City (2015).

Petrossian e vetë-përkthen poezinë e saj në anglisht. Disa nga vetë-përkthimet e saj mund të gjenden në Transcript – kritikat në internet të shkrimit ndërkombëtar të Evropës, ashtu edhe në Deviation, Anthology of Contemporary Armenian Literature ISBN 978-99941-2-188-5978-99941-2-188-5.

Eseiste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eseja e Petrossian "Antipoezi, ose Kur Poeti nuk Kërkon një Alibi"[3] ka ngjallur diskutime të forta në qarqet letrare armene. Në këtë ese, Petrossian flet për "antipoezinë" -poezi që nuk duket si poezi dhe sfidon nocionin mbizotërues të poezisë - dhe pohon se ajo është tendenca kryesore në poezinë armene bashkëkohore.

Marine Petrossian  është e njohur kryesisht në Armeni edhe si gazetare. Në periudhën 2007-2009, një periudhë e zhvillimeve të tensionuara politike para dhe pas zgjedhjeve presidenciale armene, ajo drejtoi një kolonë javore në gazetën kryesore të opozitës "Haccanak jamanak" ("Armenian Times"). Esetë e saj për çështjet politike të ditës kishin një numër lexuesish të paparë ndonjëherë dhe e bënë atë një figurë publike në Armeni: shumë programe televizive e ftuan atë për të komentuar mbi çështjet publike.[4][5] Këto ese më vonë u mblodhën në librin e saj Red Poster (2011). Në vitin 2007, Petrossian mori çmimin "Tigran Hayrapetian" për esenë e saj "Pse lufta nuk vjen në një fund".

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Բանաստեղծություններ, առաջին գիրք (Poezi, Libri i Parë) Cossu, 1993
 • J’apporterai des pierres, Editions Comp’Act, 1995, coll. Morani, 1995 ISBN 2-87661-117-12-87661-117-1
 • Կանոնական պատմություններ (Tregime kanonike), Zangak publishers, 1998
 • Erevan, Editions Comp’Act, coll. Polygraphe, 2003 ISBN 2-87661-269-02-87661-269-0
 • Հայաստանի ծովափին (Në bregdetin armen), botuesit aktual të artit,2006 ISBN 99941-801-1-899941-801-1-8
 • Una vegada a l’hivern (Poezi të Marine Petrossian dhe Tigran Paskevichyan në Katalonisht), Institució de les Lletres Catalanes, 2008 ISBN 978-84-96716-95-7978-84-96716-95-7
 • Կարմիր աֆիշ (Posteri i kuq) botuesit e artit aktual, 2011 ISBN 978-9939-816-22-7978-9939-816-22-7
 • Սալաթ կրակոցներով (Sallatë me të shtëna) botuesit aktual të artit, 2011 ISBN 978-9939-816-23-4978-9939-816-23-4
 • Ատրճանակը կրակեց (Arma e ka gjuajtur), botuesit aktual të artit, 2014 ISBN 978-9939-816-54-8978-9939-816-54-8
 • Disparó el arma, audisea., 2015 ISBN 978-987-45617-2-5978-987-45617-2-5

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Patrick Kéchichian, «Fleur épineuse». Le Monde des Livres, 22.09.1995
 2. ^ ""La escritura puede ser un arma": La poeta Armenia Marine Petrossian presenta su libro Disparó el arma. Por Silvina Friera. Página/12, martes, 25 de agosto de 2015". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Retrieved 11 November 2015
 3. ^ Անտիպոեզիա, կամ երբ բանաստեղծը չի փնտրում ալիբի (Antipoetry, or When the Poet Does not Seek an Alibi): Գրական թերթ, #10, 4 օգոստոս, 2000թ.
 4. ^ "Debate on proposed changes to Constitution, Kentron TV, "Armenian Friday" program". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) 18 September 2015. Retrieved 11 November 2015
 5. ^ "On Literature and Politics, Kentron TV, Urvagic Talk-Show, Feb 18, 2011". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!)Missing or empty |url= (help) Part 1, Part 2. Retrieved 11 November 2015