Mark Bresciano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark Bresciano

Bresciano me Australinë në vitin 2010.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMark Bresciano
Datëlindja (1980-02-11) 11 shkurt 1980 (44 vjeç)
VendlindjaMelbourne, Australia
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Al-Gharafa
Numri8
Karriera me të rinjtë
1995–1996Bulleen Lions
1997AIS
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1995–1997Bulleen Lions9(4)
1997–1999Carlton28(6)
1999–2002Empoli80(17)
2002–2006Parma123(19)
2006–2010Palermo107(12)
2010–2011Lazio20(0)
2011–2012Al Nasr17(10)
2012–Al-Gharafa23(1)
Karriera ndërkombëtare
1997Australia U-175(5)
1998–1999Australia U-207(0)
1998–2000Australia U-2315(0)
2001–Australia72(13)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 16 tetor 2013
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 qershor 2013

Mark "Marco" Bresciano (i lindur më 11 shkurt 1980) është një futbollist australian i cili luan për klubin e Al-Gharafa. Ai është një mesfushor, por mund të luaj edhe në krahë të sulmit dhe si mesfushor–sulmues.

Që në moshën 19 vjeçare, Bresciano ka luajtur në Itali me skuadrat Empoli, Parma, Palermo and Lazio dhe në vitin 2011, ai lëvizi në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ai ka përfaqësuar Australinë në skuadrat e moshave U–17, U–20 dhe U–23, gjithashtu ai është lojtar i kombëtares së parë që nga viti 2001 dhe ka qënë lojtar në Kupat e Botës 2006 dhe 2010.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ditët e herëshme në Australi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bresciano lindi dhe u rrit në MelbourneAustralisë [1]. Ai filloi të luante futboll me klubin lokal Bulleen Lions të qytetit dhe më vonë ai shkoi deri në skuadrën e parë në fitimin e Victorian Premier League në vitin 1995 kur ai ishte vetëm 15 vjeç. Ai krijoi një impakt të vogël në vitin e tretë të tij duke shënuar 4 Gola në 4 ndeshjet e para të ligës në vitin 1997.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lynch, Michael (24 qershor 2003). "Bresciano aims high for team, country". The Age. Marrë më 10 gusht 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)