Mark Kaçinari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mark Kaçinari (Prizren, 1935 - 1985) ka qenë ishte kompozitor, pedagog, dirigjent, hartues i teksteve shkollore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Prizren, ku kreu shkollën e mesme të muzikës. Punoi si mësues pasi kreu studimet në Beograd. Mbahet mend si themelues dhe drejtues i korit “Colegium Cantorum”, i cili në Langolen të Anglisë zuri vendin e tretë në botë. Dha gjithashtu mësim në Prishtinë në Fakultetin e Muzikës[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ahmet Bella (2006). Ett regn av tonet. Collegium Musicum. f. 65.