Marko Gjuriç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Marko Gjuriq)
Jump to navigation Jump to search
Marko Gjuriq

Marko Gjuriç , është politikan serb, këshilltar për politikë të jashtme i presidentit të Republikës së Serbisë nga muaji qershor i vitit 2012, anëtar i Kryesisë së Këshillit Qendror të Partisë Përparimtare Serbe (SNS) dhe anëtar i SNS që nga fillimi i partisë në vitin 2008 . Gjuriq është i lindur në Beograd më 25 qershor 1983, nga i ati Sava dhe nëna Jasna (vajzërisë Pashiq). [1][2] Gjuriq nga 26 maji i vitit 2015 është drejtor i të ashtuquajturës “Zyrë për Kosovë dhe Metohi” në Qeverinë e Serbisë.[3]

Gjyshi i tij (babai i nënës së tij), Dr. Najdan Pashiq, ishte profesor i njohur serb-jugosllav , teoricient social dhe politik, një nga themeluesit e Fakultetit të Shkencave Politike në Beograd dhe i të javorës së famsjhme "NIN". Axha i Dr. Najdan Pashiq ishte Nikola Pashiq, i cili zë një nga vendet më të rëndësishme në historinë bashkëkohore politike të Ballkanit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Crnogorac, Milica (3 dhjetor 2012). "SNS ipak nije raspravljao o vlasti u Beogradu". Press. Marrë më 7 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ R., G. (3 shtator 2012). "Marko Đurić: Želim da menjam Srbiju". Kurir. Marrë më 7 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 31 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]