Marquette (Michigan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marquette
Qytet
noform
Statuja e Jacques Marquette
Vendndodhja
Marquette is located in SHBA
Marquette
Marquette

Koordinatat: 46°32′47″V 87°24′24″P / 46.54639°V 87.40667°P / 46.54639; -87.40667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Marquette
Kryetari i Bashkisë Dave Campana[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50.38 km2
 •  tokësore 29.50 km2
 •  ujore 20.88 km2
Lartësia 203 m (m.n.d.)
Popullsia 20,570 banorë (2016)
 •  aglomerati 67,077 banorë
Dendësia 420 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 49855
Prefiksi 906
Koordinatat 46° 32′ 47″ Veri

87° 24′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.marquettemi.gov

Marquette është qytet në shtetin federal Michigan dhe zyra qendrore e qarkut Marquette. Sipas vitit 2016, popullsia e qytetit ishte 20,570.[2]

Biznesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porta e Marquette ishte radhitur në vendin e 140-të në SHBA më 2015, u radhit sipas tonazhës.[3]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Marquette shërbehet nga Shkolla Publike e Marquette. Distrikti është distrikti më i madh shkollor në Gadishullin e Epërme dhe Uiskonsin Veriore, me rreth 3,100 studentë dhe 420 fakultete dhe stafe.

Shkolla private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shkolla fillore Father Marquette[4]
  • Shkolla e mesme Father Marquette[4]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Meet Your Commissioners". City of Marquette. Marrë më 9 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më janar 31, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Principal Ports of the United States". U.S. Army Corps of Engineers. 12 tetor 2016. Marrë më dhjetor 2, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Father Marquette Catholic School". Father Marquette Elementary School. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)