Martin Kuper (shpikës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Martin Kuper
Martin Cooper, Two Antennas, October 2010.jpg
Lindi më  26 Dhjetorë, 1928
Vendlindja Çikago, Ilinois, SHBA
Kombësia Amerikan
Arsimimi Illinois Institute of Technology (B.S.E.E.; M.S.E.E.)
Profesioni
Shpikës
Sipërmarrës
Ekzekutiv (CEO)
I njohur për  Për shpikjen e celularit të dorës në telefonin e lëvizëshme,  duke bërë thirrjen e parë celulare të telefonisë celulare në botë.
Qyteti ku jeton Del Mar, California, SHBA
Bashkëshortja Stampa:Marriage
Çmime Marconi Prize (2013)

Motorola
Founder & CEO of ArrayComm

Co-Founder & Chairman of Dyna LLC
Website
www.dynallc.com

Martin "MartiKuper (i lindur më 26 dhjetor, 1928), është inxhinier amerikan. Ai është pionier dhe vizionar në industrinë e komunikimit wireless (me valë). Mbajtës i njëmbëdhjetë patentave në këtë fushë, njihet si novator në menaxhimin e spektrit.të radios[1][2]

Motorola DynaTAC

Ndërsa te Motorola në vitet 1970, Kuper shpiku të parin celuarë dore të telefonisë së lëvizëshme (i ndryshëm nga  telefoni i makinave) në vitin 1973 dhe udhëhoqi ekipin që u mor me zhvillimin e tij dhe që e solli në treg në vitin 1983.[3][4] Kuper konsiderohet si "babai i telefonit celular"[5][6] dhe ka mbetur në histori si personi i parë që bëri një telefonat me celuar dore të telefonisë së lëvizëshme në publik.[7]

Kuper është bashkë-themelues i shumë kompanive të komunikimit sëbashku me gruan dhe ortaken  e tij biznes Arlen Harris; gjithashtu e njohur edhe si "zonja e parë e wireless-it."[8] Ai është bashkë-themelues dhe drejtuesi aktual i Dyna LLC, në Del Mar, Kaliforni. Kuper gjithashtu është pjesëmarrës në komisionet e mbështetjes së Federal Communications Commission[9] dhe Departamentit të Tregtisë së Shtetet e Bashkuara.

Kuper duke mbajtur një celular DynaTAC në vitin 2007

Sistemet e Biznesit të Celularëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1983, në ShBA fillojë të operojë shërbimi i parë komerciale i telefonisë celulare  dhe telefoni DynaTAC ishte i disponushëm për konsumatorët me një çmim prej rreth 4,000 $ (9,000 $ dollarë në vitin 2011 ), por Cooper u largua nga Motorola përpara daljes së tij në treg. Në të njëjtin vit, ai bashkë-themeloi Cellular Business Systems, Inc. (CBSI) dhe e bëri atë dominuese në industrinë e faturimit celular, duke marrë 75 për qind të aksioneve në treg. Në vitin 1986, Kuper e shiti CBSI-në te Cincinnati Bell (tani Convergys) për 23 milionë dollarë.

Dyna LLC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuper dhe gruaja e tij Arlene Harris themeluan Dyna LLC në vitin 1986 si bazë për zhvillime të ndryshme, mbështetjen e aktiviteteve përreth inkubatorëve të ideve të reja dhe kompanitë e reja. Aty ishin abonuar Computing Inc., Cellular Pay Phone, Inc. (CPPI), SOS Wireless Communications and Accessible Wireless; më vonë, dy prej të cilave krijuan së bashku suportin për themelimin e GreatCall.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mensa.
 • 1984 – IEEE Centennial Medal and Fellow
 • 1995 – Wharton Infosys Business Transformation Award
 • 1996 – Radio Club of America Fred Link Award and Life Fellow with the International Engineering Consortium
 • 2000 – "Red Herring" Magazine Top Ten Entrepreneurs of 2000
 • 2000 – RCR Wireless News Hall of Fame Inaugural Member
 • 2002 – American Computer Museum George Stibitz Computer and Communications Pioneer Award
 • 2002 – Wireless Systems Design Industry Leader Award
 • 2006 – CITA Emerging Technologies Award
 • 2007 – Wireless World Research Forum Fellow
 • 2007 – Global Spec Great Moments Engineering Award
 • 2008 – CE Consumer Electronics Hall of Fame Award
 • October 2008 – Wireless History Foundation, Top U.S. Wireless Innovators of All Time.
 • 2009 – Prince of Asturias Award for scientific and technical research.
  [10]
 • 2009 – Life Trustee, Illinois Institute of Technology
 • 2010 – Radio Club of America, Lifetime Achievement Award
 • October 2010 – Member, National Academy of Engineering
 • 2011 – Inaugural Mikhail Gorbachev: The Man Who Changed the World Awards Nominee
 • 2011 – Webby Award for Lifetime Achievement
 • 2012 – Washington Society of Engineers, Washington Award
 • 2013 – Charles Stark Draper Prize, National Academy of Engineering
 • 2013 – Marconi Prize[11]
 • 2013 – Honorary Doctorate awarded by the students and the rector of Hasselt University on the occasion of the University's 40th anniversary[12]
 • 2014 IEEE-Eta Kappa Nu Eminent Member [1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Encyclopedia of World Biography, 2008. encyclopedia.com
 2. ^ Companies Try to Create Room on Radio Spectrum, The New York Times, July 6, 2012
 3. ^ A Chat With the Man Behind the Mobiles, BBC, April 21, 2003
 4. ^ Meet Marty Cooper, the Inventor of the Mobile Phone, BBC, April 23, 2010
 5. ^ Father of the Cell Phone, Economist, June 4, 2009
 6. ^ The Cell Phone: Marty Cooper's Big Idea, CBS News 60 Minutes, June 11, 2010
 7. ^ 38 years ago he made the first cell phone call, CNN. April 3, 2011
 8. ^ Wireless Hall of Fame – Arlene Harris, RCR Wireless, May 26, 2007
 9. ^ Carriers Warn of Crisis in Mobile Spectrum, The New York Times, April 17, 2012
 10. ^ Fundación Príncipe de Asturias (June 17, 2009), [[:w:"The fathers of the mobile phone and email, Prince of Asturias Award Laureates for Technical and Scientific Research":https://archive.is/20120716133104/http://fundacionprincipedeasturias.org/en/press/news/the-fathers-of-the-mobile-phone-and-email-prince-of-asturias-award-laureates-for-technical-and-scientific-research/%7Chttps://archive.is/20120716133104/http://fundacionprincipedeasturias.org/en/press/news/the-fathers-of-the-mobile-phone-and-email-prince-of-asturias-award-laureates-for-technical-and-scientific-research/]], <https://archive.is/20120716133104/http://fundacionprincipedeasturias.org/en/press/news/the-fathers-of-the-mobile-phone-and-email-prince-of-asturias-award-laureates-for-technical-and-scientific-research/>. Retrieved on 17 qershor 2009 
 11. ^ The Marconi Society
 12. ^ Academische Openingszitting 2013–2014. uhasselt.be. September 27, 2013