Martin Prohászka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martin Prohászka
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1973-08-18) 18 gusht 1973 (50 vjeç)
VendlindjaNové Zámky, Sllovakia
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
FK Nové Zámky
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1992-1997FC Nitra48(4)
1997-1998SFC Opava29(9)
1998FC Košice (huazim)13(3)
1999-2000AC Sparta Prague23(5)
2000-2003FC Baník Ostrava59(11)
2004-2005FK Viktoria Žižkov37(12)
2005-2006Tractor Sazi F.C.
2006-2007Jakubčovice Fotbal37(10)
2007-2010FC Vítkovice25(7)
Karriera ndërkombëtare
1999-2000Sllovakia3(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Martin Prohászka (lindi më 18 gusht 1973) është një ish futbollist profesionist sllovakë. Ai ka luajtur në skuadrën FC Nitra, duke luajtur 48 ndeshje.[1] Ai ka luajtur edhe në skuadrën çeke Sparta Prague, ku fitoi edhe titullin në ligën çeke. Prej Spartës, shkoi në skuadrën Banik Ostrava, ku qëndroi në këtë skuadër disa sezone. Klubi i fundit ku Martini qëndroi ishte FC Vitkovice. Martini i dha fund karrierës së tij në janar të vitit 2010.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hráči FC NITRA: v najvyšších ligových súťažiach po ročník 2008/2009 (vrátane)" (PDF) (në sllovakisht). fcnitra.sk. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 maj 2012. Marrë më 20 dhjetor 2010.
  2. ^ Jiří Podhájecký: Prohaszka ukončil kariéru at Sedmička.cz