Mary Prema Pierick

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Motër Mary Prema Pierick, M.B.
TitulliGjeneral superior i Misionarëve të Bamirësisë
Personal
Lindur
Mechthild Pierick

(1953-05-13) 13 maj 1953 (70 vjeç)
FejaKatolicizmi Romak
KombësiaGjermane
ShtetësiaIndiane
Postim i vjetër
Periudha në Zyrë2009-
ParaardhësNirmala Joshi

Motra Mary Prema Pierick, MB (lindur më 13 maj 1953), është Gjeneral superior aktual i Misionarëve të BamirësisëKalkutës, Indi, instituti fetar I themeluar nga Shën Tereza e Kalkutës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi Mechthild Pierick në një komunitet bujqësor në Reken, Gjermani . Në vitin 1980, pasi lexoi biografinë e kompanisë të themeluesit, Diçka e bukur për Zotin nga Malcolm Muggeridge, ajo shkoi për të takuar Nënë Terezën në Berlin . Ajo u ndje e thirrur për t'u bashkuar me punën e saj dhe u transferua në Indi për t'u bashkuar me Misionarët. [1]

Pierick përfundimisht u bë Superior Rajonal i institutit për Motrat në Evropë. Ajo u kthye në Indi për të mbikëqyrur tertianship programin e institutit, në fazën e fundit të trajnimit para përfundimtare profesion fetar . Ajo pasoi Motrën Nirmala Joshi si eprore e Përgjithshme më 24 Mars 2009, duke drejtuar një institut i cili kishte mbi 5,000 anëtarë në të gjithë botën në atë kohë. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mother Teresa Center About Sister Mary Prema". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 28 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mother Teresa Center

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Motër Nirmala Joshi, M.B.
Gjeneral Superior i Misionarëve të Bamirësisë
2009 – prezent
Në Detyrë