Nirmala Joshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Motër Nirmala Joshi, MB
TitulliGjeneral Superior
Emër tjetërMaria Nirmala
Personal
Lindur(1934-07-23)23 korrik 1934
Syanja, Nepal
VdekurGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
FejaKatolicizmi Romak (1958-2015)
Hinduizëm (1934-1958)
KombësiaNepaleze, Indiane
Alma materUniversiteti i Kalkutës (Doctor Juris)
Emër tjetërMaria Nirmala
Postim i vjetër
Periudha në Zyrë1997-2009
ParaardhësShën Tereza e Kalkutës, MB
PasardhësShën. Mary Prema Pierick, MB

Maria Nirmala Joshi, MB (23 korrik 1934 - 23 qershor 2015), e njohur më mirë si Motër Nirmala, ishte një Motër Fetare Katolike që pasoi laureaten Nobele Nënë Terezën si kryetare e Misionareve të saj të Bamirësisë dhe zgjeroi lëvizjen jashtë shtetit. [1] [2] Pas marrjes së bamirësisë pas vdekjes së Nënë Terezës në 1997, Nirmala zgjeroi shtrirjen e organizatës në 134 vende duke hapur qendra në kombe të tilla si Afganistani, Izraeli dhe Tajlanda.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nirmala Joshi, née Kusum, lindi në 23 korrik 1934 [3] në një familje Brahmin si më i madhi i dhjetë fëmijëve në fshatin Regmi, Syangja, Nepal . [4] [5] [6] Babai i saj ishte një oficer i Ushtrisë Indiane Britanike deri në pavarësinë e kombit në 1947. [6] Kur ishte një vjeç, babai i saj e solli familjen në Indi. Megjithëse familja ishte hindu, ajo ishte arsimuar nga misionarë të krishterë në malin Carmel, Hazaribag. Në atë kohë, ajo mësoi për punën e Nënë Terezës dhe donte të ndahej në atë shërbim. Ajo shpejt u kthye në katolicizëm dhe u bashkua me Misionarët e Bamirësisë, themeluar nga Nënë Tereza. [7] Joshi mbaroi një diplomë masterShkencë Politike dhe më pas vazhdoi të sigurojë një diplomë doktorature për drejtësi nga Universiteti i Kalkutës . [4] [8] Ajo ishte një nga Motrat e para të institutit që drejtoi një mision të huaj kur shkoi në Panama. Në 1976, Joshi filloi degën soditëse të Misionarëve të Bamirësisë dhe mbeti në krye të saj deri në vitin 1997, kur u zgjodh për të pasuar Nënë Terezën si Gjeneral Suprem i institutit. [8]

Qeveria e Indisë i dhuroi Padma Vibhushan, çmimin e dytë më të lartë civil, në Motrën Joshi në Ditën e Republikës (26 Janar) 2009 për shërbimet e saj ndaj kombit. [9] [10] Mandati i saj si Gjenerale Superiore mbaroi në 25 Mars 2009, dhe u pasua nga motra e lindur gjermane, Mary Prema Pierick . [11]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joshi vdiq në 25 qershor 2015 në Kolkata nga një sëmundje e zemrës . [12] Shumë udhëheqës të Indisë shprehën ngushëllimet e tyre në media, duke përfshirë Kryeministrin Narendra Modi dhe Kryeministren e Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee . [13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Asianews
 2. ^ "Letter to Coworkers". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 28 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ [1]
 4. ^ a b "We are 'little pencils' in God's hand" (në anglisht). Eternal World Television Network. 2015. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2016. Marrë më 24 qershor 2015.
 5. ^ "Sister Nirmala is no more". Indian Express (në anglisht). 24 qershor 2015. Marrë më 24 qershor 2015.
 6. ^ a b "Sister Nirmala Bio" (në anglisht). Celebs Bio. 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2015. Marrë më 28 prill 2020.
 7. ^ "How India remembers Mother Teresa" (në anglisht). Catholic Archdiocese of Melbourne. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2015. Marrë më 11 shtator 2012.
 8. ^ a b "Indian-born nun to succeed Mother Teresa" (në anglisht). CNN. 13 mars 1997. Marrë më 2014-08-03.
 9. ^ "Padma Awards Directory (1954–2013)" (PDF) (në anglisht). Ministry of Home Affairs. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 tetor 2015.
 10. ^ "Padma Vibhushan" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 26 janar 2009.
 11. ^ "Sister Nirmala Bio" (në anglisht). Celebs Bio. 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2015. Marrë më 28 prill 2020.
 12. ^ "Sister Nirmala passes away - The Times of India" (në anglisht). Marrë më 2015-06-23.
 13. ^ "Mother Teresa's Successor, Sister Nirmala Joshi, Dies at 81" (në anglisht). Marrë më 2015-10-25.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Shën Tereza
Gjeneral Superior i
Misionarëve të Bamirësisë

1997–2009
Pasardhësi 
Motër Mary Prema Pierick