Masakra e Kondomarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

35°30′25″N 23°51′22″E / 35.50694°N 23.85611°E / 35.50694; 23.85611Coordinates: 35°30′25″N 23°51′22″E / 35.50694°N 23.85611°E / 35.50694; 23.85611civilëve të vrarë grekë në Kondomari.

Masakra e Kondomari (lang-el | Σφαγή στο Κοντομαρί) i referohet ekzekutimin e civilëve të meshkujve nga fshati e KondomariGreqi nga një qitjes ad hoc Skuadra përbëhet nga gjermanisht paratrupave2 qershor 1941 gjatë Lufta e Dytë Botërore. Qitje ishte e parë e një serie të gjatë e masës reprezalje s në Kretë dhe ishte orkestruar nga Generaloberst Kurt Studenti, si hakmarrje për pjesëmarrjen e Cretans në Beteja e Kretës e cila kishte përfunduar me dorëzimin e ishullit të vetëm dy ditë më parë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

civilëve Aged ndesh paratrupave në Kondomari.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kondomari është pjesë e Platanias komunë, duke u vendosur pranë bregut në veri të Kretës dhe 18 km në perëndim të qytetit të Chania. Fshati është në afërsi të Maleme airstrip, e cila është vendosur një thjesht 3 km në veriperëndim të saj.

Gjatë Beteja e Kretës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beteja e Kretës filluar në 20 maj 1941 me një pushtim të madhe-shkallë ajrore që kanë për qëllim për të kapur vende strategjike ishullit. Siç është provuar në praktikë, një nga vendet më të rëndësishme të tilla u airstrip Maleme dhe rajonin përreth tij. Kapjen e tij të lejuara Luftwaffe për të fluturuar në përforcime në shkallë të gjerë të trupave dhe furnizimet që vendosur përfundimisht rezultatin e Battle.

Në mëngjesin e 20 maj 1941, në gjermanisht paratrupave të Batalionit III të 1 Ajrore ulje Sulm regjimentit u hoqën në juglindje të Maleme. Sajti i tyre ulje të Platanias zgjeruar dhe ka përfshirë Kondomari. Pushtuesit u përballën nga Zelanda e 21-të dhe 22 Re batalionet këmbësorisë, u bashkua me keq-civilët e armatosur lokal me armë primitive. Paratrupave përvojë rezistencë të fortë dhe pësuan humbje të rënda që arritën në rreth 400 burra, duke përfshirë edhe komandantin e tyre të mëdha Oto Scherber.

Masakrën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

paratrupave me Trebes Horst para duke u përgatitur për të hapur zjarr.

Gjatë Beteja e Kretës, Aleate forcat dhe irregulars Kretës kishte shkaktuar humbje të rënda të jetës në Wehrmacht. Në mënyrë të veçantë, të paparë, rezistenca e trima nga popullata lokale exasperated prusian sensin e rendit ushtarak, sipas të cilit askush, por luftëtarët e profesionale duhet të lejohet për të luftuar. Raportet nga Përgjithshëm Julius Ringel, komandant i 5 Mountain Division, deklaroi se civilët Kretës ishin picking off paratrupave apo sulmuar ata me thika, akset dhe scythes. Edhe para përfundimit të Battle, histori ekzagjeruar kishte filluar të qarkullojë, duke ja atribuar plagosur tepër të larta për të torturës dhe gjymtim i paratrupave nga Cretans. Kur këto histori arritur Komanda e Lartë e Luftwaffe në Berlin, Göring urdhëruar studentëve për të ndërmarrë hetimet dhe hakmarrjes. Kështu, duke kërkuar të kryengritjes kundër dhe para se hetimet ishin të plota, komandant i përkohshëm i Përgjithshëm Kurt Studentëve lëshoi një urdhër për nisjen e një valë të raprezaljet brutale kundër popullatës lokale të drejtë pas dorëzimit të Kretës më 31 maj. Raprezaljeve duhej të kryhet shpejt, mosdhënien formalitetet ose gjyqet dhe nga njësitë e njëjta që ishte konfrontuar nga vendasit.[1]

Pas qëllim i studentëve, banorët e Kondomari ishin fajësuar për vdekjen e disa ushtarëve gjerman organet e të cilëve janë gjetur pranë fshatit. Në 2 qershor 1941, katër kamionë të plotë të paratrupave gjermane nga Batalioni III nën komandën e Oberleutnant Horst Trebes rrethuar Kondomari. Trebes, një ish-anëtar i Hitlerit Rinia, ishte vetëm zyrtar kryesor i Batalionit të ketë mbijetuar Battle unwounded. Burra, gra dhe fëmijë ishin të detyruar që të mblidhen në sheshin e fshatit. Pastaj, një numër i pengjeve ishte zgjedhur midis burrave, ndërsa gratë dhe fëmijët u liruan. Pengjet u çoi në pemët përreth e ullirit dhe më vonë pas qëlluan në gjak të ftohtë.[2] numri i saktë i viktimave është i paqartë. Sipas të dhënave gjermane, një total prej 23 vetë u vranë, por burimet e tjera të rritur numri në rreth 60.[3] operacion gjithë u pushtua më filmit nga Franz-Peter Weixler, pastaj duke shërbyer si një luftë të propagandë korrespondent (kriegsberichter) për Wehrmacht.

Aftermath[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Horst Trebes (djathtas) në korrik 1941.

Pas verës së 1941, Franz-Peter Weixler u shkarkua nga Wehrmacht për arsye politike. Më pas, ai u akuzua për tradhti e lartë e që ka rrjedhur uncensored materiale në lidhje me aktivitetet e paratrupave në Kretë që përfshinte fotografi të marra në Kondomari, dhe për ka ndihmuar disa Cretans të largohen. Weixler u arrestua nga Gestapos, gjykata martialled dhe u burgos nga fillimi 1944. Në nëntor të vitit 1945, gjatë gjykimit [Göring's [Nuremberg Trials | në Nuremberg]], Weixler dha një raport me shkrim dëshmitar okular në masakrën e Kondomari. Negative e tij nga Kondomari u zbuluan në shënimet gjermane në fillim të viteve 1980 dhe fotografi të tij u bë i njohur gjerësisht.

Në korrik 1941, Horst Trebes u dha kalorës i Kryqit për udhëheqjen e tij gjatë sulmit kundër Kretës.

Pas dorëzimit të Gjermanisë, Kurt studentëve u pushtua nga britanike. Në maj 1947, ai erdhi para gjykatës ushtarake për t'iu përgjigjur akuzave për keqtrajtimin dhe vrasjen e të burgosurve të luftës nga forcat e tij në Kretë. Kërkesa e Greqisë që të ketë Studenti ekstraduar ishte rënë. Studenti u gjet fajtor për tre nga tetë akuza dhe u dënua me pesë vjet burg. Megjithatë, ai iu dha një shkarkesë mjekësore dhe u lirua në vitin 1948. Studenti nuk u gjykua për krime kundër civilëve.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Beevor, Antony. Kretë: Beteja dhe Rezistenca, John Murray Ltd, 1991. Penguin Books, 1992.
  2. ^ MacDonald, CA Betejë e humbur - Kretës, 1941. Free Press, 1993, ISBN 0-02-919625-6.
  3. ^ Beevor, f. 123