Jump to content

Maska e fytyrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua e veshur me maskë të fytyrës

Maska e parë e fytyrës u shpik në Angli gjatë shekullit të 18-të nga Madame Rowley, e para "dorezë e fytyrës" një maskë e cila ishte e dobishme për këdo që dëshironte të ‘zbardhonte, pastrojë dhe ruajë fytyrën’ e lëkurës. Një maskë fletë është një maskë e ngjitur me krem ose të trashë, e aplikuar për të pastruar ose zbutur fytyrën. Shpesh përmban minerale, vitamina dhe ekstrakte frutash, të tilla si kaktus dhe trangull. Ka lloje të ndryshme maskash për qëllime të ndryshme; disa janë pastrim të thellë për pastrimin e poreve. Efekti i perceptuar i një trajtimi të maskës së fytyrës mund të jetë rigjallërues, rinovues ose freskues. Maska e fytyrës më së shpeshti përdoret nga gratë, por përdoret edhe nga burrat.[1] Megjithëse besohet gjerësisht se sigurojnë pore më të forta, rritje të qartësisë së lëkurës dhe ulje të rrudhave të lëkurës së fytyrës, maskat nuk janë treguar të jenë më efektive në realizimin e këtyre gjërave sesa një locion hidratues standard.[2]

Disa maska hiqen me ujë të nxehtë, të tjerët zhvishen me dorë. Kohëzgjatja për të veshur një maskë varet nga lloji i maskës, por mund të jetë tre minuta deri në 30 minuta, dhe nganjëherë gjithë natën.

Mjalti është një maskë shumë e njohur sepse zbut lëkurën, dhe pastron poret. Një ilaç popullor në shtëpi përfshin një fetë trangulli në sy.[3] Disa përdorin gjithashtu lëng turshi.[4]

Maska për fytyrë duhet të zgjidhen sipas llojit të lëkurës. Maska balta i përshtaten lëkurës me vaj; maska me bazë kremi funksionojnë më së miri në llojet e lëkurës së thatë. Maska duhet të përdoret vetëm në lëkurën e pastruar për rezultatet më të mira. Maska të forta nuk duhet të aplikohen në zonën e syrit, sepse ato mund të shkaktojnë kruajtje.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nilforoushzadeh, Mohammad Ali; Amirkhani, Mohammad Amir; Zarrintaj, Payam; Salehi Moghaddam, Abolfazl; Mehrabi, Tina; Alavi, Shiva; Mollapour Sisakht, Mahsa (tetor 2018). "Skin care and rejuvenation by cosmeceutical facial mask". Journal of Cosmetic Dermatology (në anglisht). 17 (5): 693–702. doi:10.1111/jocd.12730.
  2. ^ Karen J. Carlson (1996). The Harvard Guide to Women's Health (në anglisht). Harvard University Press. fq. 574. ISBN 978-0-674-36768-5.
  3. ^ Joni Loughran (2002). Natural Skin Care (në anglisht). B. Jain Publishers. fq. 113–. ISBN 978-81-7021-995-8.
  4. ^ Leiva, Courtney (2015-07-14). "I Tried Putting A Pickle Juice Toner On My Face". Bustle (në anglisht). Marrë më 2018-03-17.
  5. ^ John Toedt; Darrell Koza; Kathleen Van Cleef-Toedt (2005). Chemical Composition of Everyday Products (në anglisht). Greenwood Publishing Group. fq. 31–. ISBN 978-0-313-32579-3.
  6. ^ mariana, juky (2021-03-24). "cosmetic facial mask material" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2021. Marrë më 2021-03-24. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)