Massimiliano Fuksas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Massimiliano Fuksas (lindur në 9 janar 1944) është një arkitekt Italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Massimiliano Fuksas
Fuksas.jpg

Me origjinë lituaneze, Massimiliano Fuksas ka lindur në Romë në vitin 1944, ku ai u diplomua në arkitekturë në Universitetin "La Sapienza" në vitin 1969. Në vitin 1967 hapi studion e tij në Romë.

Nëpërmjet arkitekturës së tij, të zhvilluar gjatë viteve, ka ndikuar arkitektë shumë të rinj në Itali dhe në Evropë.

Massimiliano Fuksas është fokusuar kryesisht në realizimin e veprave publike, duke përfshirë ndërtesat universitare dhe komplekset e mëdha urbane. Mënyra e tij e projektimit është zhvilluar përmes një procesi intensiv që zhvillohet nga një seri modelesh tre-dimensionale transferuar pastaj në dy-dimensionale dhe në fund të realizuara.

Ka provuar aftësinë e tij në "skalitjen" dhe krijimin e objekteve në shkalle të ndryshme, të tilla si "Muzeu i Graffiti-t" në Francë dhe "Kullat Binjake" në Vjenë, që vizatojnë një profil të ri urban për qytetin.

Projektet e tij karakterizohen nga një hulumtim i vazhdueshëm në materiale të reja dhe teknika të reja të prodhimit. Me rëndësi të veçantë është gjithmonë orientimi dhe lidhja me kontekstin.

Veprat Kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Twin Tower, Vienë
Qendra Peres për Paqe, Izrael
FieraMilano , Rho-Pero, Milano

Çmimet Madhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1998 Vitruvio a la Trayectoria, në Buenos Aires
  • 1999 Grand Prix d'Architecture Française
  • 2000 Accademico Nazionale di San Luca, Itali
  • 2000 Commandeur de l'Ordre des Arts et des Lettres de la République Française
  • 2002 Honorary Fellowship of the American Institute of Architects
  • 2006 Honorary Fellowship of the Royal Institute of British Architects, Londër
  • 2011 Ignazio Silone International Prize for Culture, Romë