Matías Fernández

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Matías Fernández
Matias Fernandez 2015.jpg
Fernández më Fiorentina në 2015
Të dhënat personale
Emri i plotëMatías Ariel Fernández Fernández
Data e lindjes (1986-05-15) 15 Maj 1986 (35 vjeç)
Vendi i lindjesCaballito, Argentina
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualFiorentina
Numri14
Karriera në rini
1996–1998Unión La Calera
1998–2004Colo-Colo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2006Colo-Colo82(37)
2006–2009Villarreal71(7)
2009–2012Sporting CP69(12)
2012–Fiorentina96(7)
2016–2017Milan (huazim)13(1)
Ekipi kombëtar
2005Kili U2013(5)
2005–Kili71(14)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 Qershor 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 6 Shtator 2016

Matías Ariel Fernández Fernández (lindur 15 Maj 1986) është një futbollist kilen i cili aktualisht luan si mesfushor në Serie A për klubin italian Fiorentina.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan

Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]