Matej Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Matej Krasniqi (1763 - 1827 [1] ose 1829 ), [2] i njohur edhe si Matthaeus Crasnich ose Matteo Granisch, ishte një klerik katolik shqiptar, [3] [4] që shërbeu si Kryepeshkop i Dioqezës Katolike Romake të Shkupit nga 8 marsi 1816 deri në vitin 1829. [5] [6] [7]

Matej Krasniqi lindi në Prizren më 11 janar 1763. Më 8 mars 1816 u emërua Kryepeshkop i Dicezës së Shkupit dhe u shugurua ipeshkëv më 22 shtator të po këtij viti. [1] Ai vdiq në vitin 1827 ose 1829.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Archbishop Matthaeus Crasnich
  2. ^ Thede Kahl; Izer Maksuti; Albert Ramaj (2006). Die Albaner in der Republik Makedonien: Fakten, Analysen, Meinungen zur interethnischen Koexistenz. Lit. fq. 24. ISBN 978-3-8258-0030-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Arshi Pipa; Sami Repishti (1984). Studies on Kosova. East European Monographs. fq. 32. ISBN 978-0-88033-047-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Reshat Nexhipi (1996). Shtypja dhe rezistenca shqiptare në Maqedoni nëpër shekuj: tema të rralla të nxjerra nga bibliografia dhe biografia personale. fq. 64. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Jašar Redžepagić (1970). Zhvillimi i arësimit dhe i sistemit shkollor të kombësisë shqiptare në teritorin e Jugosllavisë së sotme deri në vitin 1918. Enti i teksteve dhe i mjeteve mësimore i Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. fq. 152. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Pius Gams (1873). Series episcoporum ecclesiae catholicae: quotquot innotuerunt a beato Petro Apostolo. Manz. fq. 417–. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Gaetano Moroni (1853). Dizionario di erudizione storico-ecclesiastica da s. Pietro sino ai nostri giorni. Tipogr. Emiliana. fq. 234–. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)