Jump to content

Matsuo Bashō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matsuo Bashō
Portreti i Bashos nga Hokusai, në fund të shekullit të 18-të
Portreti i Bashos nga Hokusai, në fund të shekullit të 18-të
Emri i letraveSōbō (宗房)
Tōsē (桃青)
Bashō (芭蕉)
OccupationPoet

Matsuo Basho (松尾 芭蕉, 1644-1694), i lindur 松尾 金 作, atëherë Matsuo Chūemon Munefusa (松尾 忠 右衛門 宗 房),[2][3] ishte poeti më i famshëm i periudhës Edo në Japoni. Gjatë jetës së tij, Basho u njoh për veprat e tij në bashkëpunimin e haikai, asnjë formë renga; Sot, pas shekujsh komentesh, ai njihet si mjeshtri më i madh i haikut (i quajtur pastaj hokku). Poezia e Matsuo Bashos është e njohur ndërkombëtarisht; dhe, në Japoni, shumë nga poezitë e tij riprodhohen në monumentet dhe vendet tradicionale. Megjithëse Basho është me të drejtë i famshëm në Perëndim për hokkuun e tij, ai vetë besonte se puna e tij më e mirë ishte të drejtonte dhe të merrte pjesë në renku. Ai citohet të ketë thënë: "Shumë nga ithtarët e mi mund të shkruajnë hokku sa më shumë që unë mund të. Ku e tregoj se kush jam unë është në lidhjen e vargjeve haiku"[4]

Basho u njoh me poezinë në një moshë të re dhe pasi u integrua në skenën intelektuale të Edo (Tokio moderne) ai u bë shumë i njohur në të gjithë Japoninë. Ai bëri një jetë si mësues; por pastaj hoqi dorë nga jeta sociale dhe urbane e qarqeve letrare dhe ishte i prirur për të endur nëpër të gjithë vendin, duke shkuar drejt perëndimit, lindjes dhe larg në shkretëtirën veriore për të fituar frymëzim për shkrimin e tij. Poezitë e tij u ndikuan nga përvoja e botës rreth tij, shpesh duke e kapur ndjenjën e një skene në disa elementë të thjeshtë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendlindja e supozuar e Bashos në provincën Iga.

Basho u lind në vitin 1644, pranë Ueno, në provincën Iga. Babai i tij mund të ketë qenë një samurai i rangut të ulët, i cili do t'i kishte premtuar Bashës një karrierë në ushtri, por jo shumë mundësi për një jetë të dukshme. Biografët e tij pohuan tradicionalisht se ai punonte në kuzhinë.[5] Megjithatë, si një fëmijë, Basho u bë shërbëtor i Tōdo Yoshitada (藤 堂 良忠): së bashku ata ndanë një dashuri për haikai no renga, një formë e përbërjes bashkëpunuese të poezisë.[6] Një sekuencë u hap me një varg në formatin 5-7-5 mora; ky verzion u quajt hokku, dhe shekuj më vonë do të quhej haiku kur paraqitej si një punë e pavarur. Hokku do të ndiqet nga një varg prej 7-7 ajetesh nga një poet tjetër. Të dy, Bashō dhe Yoshitada dhanë veten haigō (俳 号), ose emra stilolaps haikai; Bashō ishte Sōbō (宗 房), i cili ishte thjesht on'yomi (lexim kino-japonez) i emrit të tij të rritur, "Munefusa (宗 房)". Në vitin 1662 u botua poema e parë e Bashos. Në 1526, dy nga hokku i Bashos u shtypën në një përmbledhje.

Në vitin 1665, Basho dhe Yoshitada së bashku me disa të njohur përbënin një hyakuin, ose njëqind-ari varg. Në vitin 1666, vdekja e papritur e Yoshitada solli jetë të qetë Bashos si një shërbëtor në një fund. Nuk ka të dhëna për këtë kohë, por besohet se Basho hoqi dorë nga çdo mundësi e statusit samurai dhe u largua nga shtëpia.[7] Biografët kanë propozuar arsye të ndryshme dhe destinacione, duke përfshirë mundësinë e një marrëdhënie midis Bashō dhe Shinto miko quajtur Jutei (寿 貞), e cila nuk ka gjasa të jetë e vërtetë.[8] Referimet e Bashos në këtë kohë janë të paqarta; ai kujton se "njëkohësisht kam dëshiruar një post zyrtar me një zotërim toke" dhe se "ka pasur një kohë kur unë isha i hipnotizuar me rrugët e dashurisë homoseksuale": nuk ka asnjë indikacion nëse ai i referohej obsesioneve të vërteta ose ato imagjinare.[9] Ai ishte i pasigurt nëse do të bëhej poet me kohë të plotë; nga vetë llogaria e tij, "alternativat luftuan në mendjen time dhe e bënë jetën time të shqetësuar".[10] Pavendosmëria e tij mund të ketë qenë e ndikuar nga statusi i atëhershëm ende relativisht i ulët i renga dhe haikai no renga si më shumë aktivitete sociale sesa përpjekje serioze artistike.[11] Sidoqoftë, poezitë e tij vazhduan të botoheshin në antologjitë në vitin 1667, 1669 dhe 1671, dhe ai botoi një përmbledhje pune nga vetë dhe autorët e tjerë të shkollës Teitoku, The Seashell Game (貝 お ほ ひ Kai Ōi), në 1672. Në pranverën e atij viti ai u zhvendos në Edo, për të vazhduar studimet e tij të poezisë.[12]

Ngritja e famës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basho takohet me dy fermerë që festojnë festivalin e hënës së mesme të vjeshtës në një kopje të printuar nga ."Njëqind Aspektet e Hënës. së Yoshitoshit. Haiku thotë: "Që nga gjusmëhëna, kam pritur për sonte

Në qarqet letrare letrare të Nihonbashit, poezia e Bashos u njoh shpejt për stilin e saj të thjeshtë dhe natyror. Në vitin 1674 ai u fut në rrethin e brendshëm të profesionit të haikut, duke marrë mësime të fshehta nga Kitamura Kigin (1624-1705).[13] Ai e shkroi këtë hokku në haraç tallje ndaj Shogun:

甲比丹もつくばはせけり君が春 kapitan mo / tsukubawasekeri / kimi ga haru
   edhe holandezët, / gjunjëzohen përpara zotërisë së Tij / pranverës nën sundimin e Tij. [1678]

Kur Nishiyama Sōin, themeluesi dhe udhëheqësi i shkollës së Danikut në Haikai, erdhi në Edo nga Osaka në vitin 1675, Basho ishte ndër poetët e ftuar për të kënduar me të.[14] Ishte me këtë rast që ai dha veten Haigo të Tōsei dhe deri në vitin 1680 pati një punë me kohë të plotë që u mësonte njëzetë dishepujve, të cilët botoi poezitë më të mira të njëzet dishepujve të Tōseit (桃 青 門 弟 る 吟 二十 歌仙 Tōsei-montei Dokugin- Nijukasen), duke reklamuar lidhjen e tyre me talentin e Tōsei. Atë dimër, ai mori hapin befasues të lëvizjes përgjatë lumit në Fukagawa, jashtë syrit publik dhe drejt një jete më tërheqëse.[15] Dishepujt e tij i ndërtuan atij një kasolle fshatarësh dhe mbollën një pemë bananesh (芭蕉 bashō) në oborr, duke i dhënë Bashos një haigo të re dhe shtëpinë e tij të parë të përhershme. Ai e vlerësoi shumë bimën, por nuk ishte i lumtur të shihte barin lindor të Fukagawa-s, i cili ishte në rritje bashkë me të:

ばしょう植ゑてまづ憎む荻の二葉哉 bashō uete / mazu nikumu ogi no / futaba kana
   nga fabrika ime e re e bananes / shenja e parë e diçka që unë e urrej / një budallallëk! [1680]

Përkundër suksesit të tij, Basho u rrit i pakënaqur dhe i vetmuar. Ai filloi të praktikojë meditim Zen, por duket se nuk e ka qetësuar mendjen e tij.[16] Në dimrin e vitit 1682, kasollja e tij u dogj, dhe pak kohë më pas, në fillim të vitit 1683, nëna e tij vdiq. Ai pastaj udhëtoi për në Yamura, për të qëndruar me një mik. Në dimrin e vitit 1683 dishepujt i dhanë atij një kasolle të dytë në Edo, por shpirti e tij nuk përmirësoheshte. Në vitin 1684, dishepulli i tij Takarai Kikaku botoi një përmbledhje të tij dhe poetëve të tjerë, Shriveled Chestnuts (虚 栗 Minashiguri).[17] Më vonë atë vit ai u largua nga Edo në të parën nga katër udhëtime të mëdha.[18] Bashoku udhëtonte vetëm, jashtë rrugës së rrahur, domethënë në Edo Five Routes, të cilat në Japoninë mesjetare konsideroheshin si jashtëzakonisht të rrezikshme; dhe, fillimisht Basho pritet të vdesë thjesht në mes të askundit ose të vritet nga banditët. Megjithatë, ndërsa udhëtimi i tij përparonte, gjendja e tij u përmirësua dhe ai u bë rehat në rrugë. Bashoku takoi shumë miq dhe u rrit për të shijuar peizazhet dhe stinët në ndryshim.[19] Poezitë e tij morën një ton më pak introspektiv dhe më strikte kur vëzhgoi botën rreth tij:

馬をさへながむる雪の朝哉 uma wo sae / nagamuru yuki no / ashita kana
   madje edhe një kalë / arreston sytë e mi - në këtë / nesër me borë [1684]

Udhëtimi e çoi atë nga Edo në malin Fuji, Ueno dhe Kiotos.[20] Ai u takua me disa poetë që e quanin dishepujt e tij dhe donin këshillën e tij; ai u tha atyre të mos e merrnin parasysh stilin bashkëkohor Edo dhe madje edhe gështenja e tij të Shriveled, duke thënë se përmbante "shumë vargje që nuk ia vlen të diskutohen".[21] Bashō u kthye në Edo në verën e vitit 1685, duke marrë kohë përgjatë rrugës për të shkruar më shumë hokku dhe komentoni mbi jetën e tij:

年暮ぬ笠きて草鞋はきながら toshi kurenu / kasa kite waraji / hakinagara
   një tjetër vit është zhdukur / hije e një udhëtar në kokën time, / sandale kashte në këmbët e mia [1685]

Kur Basho u kthye në Edo, ai me kënaqësi rifilloi punën e tij si mësuese e poezisë në kasolle të tij basho, edhe pse privatisht ai tashmë po bënte plane për një udhëtim tjetër.[22] Poezitë nga udhëtimi i tij u botuan si Llogaria e Ekspozimit ndaj Fushat (野 ざ ら し 紀行 Nozarashi Kōō). Në fillim të vitit 1686 ai ndërtoi një nga haiku më të mirë të kujtuar:

古池や蛙飛びこむ水の音 furu ike ya / kawazu tobikomu / mizu no oto
   një pellg i lashtë / një bretkocë hedhje në spërkatje të ujit [1686]

Historianët besojnë se kjo poemë u bë menjëherë e famshme: në prill, poetët e Edos u mblodhën në kasolle basho për një haikai no contest renga mbi subjektin e bretkosave që duket se kanë qenë një haraç për hokkun e Bashos, i cili u vendos në krye të përpilim.[23] Basho qëndroi në Edo, duke vazhduar të mësonte dhe të mbante gara, me një ekskursion në vjeshtën e vitit 1687, kur ai udhëtoi për në det për shikimin e hënës dhe një udhëtim më të gjatë në vitin 1688 kur u kthye në Ueno për të festuar Vitin e Ri Hënor. Në shtëpi në Edo, Bashoku nganjëherë u bë rekrutues: ai ndërroi mes refuzimit të vizitorëve në kasollen e tij dhe vlerësimit të kompanisë së tyre.[24] Në të njëjtën kohë, ai gëzonte jetën e tij dhe kishte një ndjenjë humori të hollë, siç pasqyrohet në hokkun e tij:

いざさらば雪見にころぶ所迄 iza saraba / yukimi ni korobu / tokoromade
   tani, le të shkojmë / të shijojmë borën ... derisa të kaloj dhe të bie! [1688]

Oku nuk Hosomichi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një statujë që përkujton mbërritjen e Matsuo Bashō në Ōgaki

Planifikimi privat i Bashos për një udhëtim tjetër të gjatë, që përshkruhet në veprën e tij Oku no Hosomichi, ose Rruga e ngushtë në veriun e thellë, kulmoi më 16 maj 1689 (Yayoi 27, Genroku 2), kur u largua nga Edo me nxënësin dhe nxënësin e tij Kawai Sora (河 合 曾 良) në një udhëtim në Provincat Veriore të Honshū. Basho dhe Sora u drejtuan në veri në Hiraizumi, të cilën ata arritën më 29 qershor. Pastaj ata shkuan në anën perëndimore të ishullit, duke vizituar Kisakata më 30 korrik dhe filluan të ecnin në një ritëm të qetë përgjatë vijës bregdetare. Gjatë kësaj udhëtimi 150-ditor, Basho udhëtoi në një total prej 600 ri (2,400 km) nëpër zonat verilindore të Honshū, duke u kthyer në Edo në fund të vitit 1691.[25] Deri në kohën që Basho arriti në Ōgaki, Prefekturën Gifu, ai kishte përfunduar logun e udhëtimit të tij. Ai redaktoi dhe redaktoi atë për tre vjet, duke shkruar versionin përfundimtar në vitin 1694 si Rruga e ngushtë për në Brendshme (奥 の 細 道 Oku no Hosomichi). Botimi i parë u botua pas vdekjes në vitin 1702.[26] Ishte një sukses i menjëhershëm tregtar dhe shumë poetë të tjerë udhëtues ndoqën rrugën e udhëtimit të tij. Shpesh konsiderohet arritja e tij më e mirë, duke shfaqur hokku si:

荒海や佐渡によこたふ天河 araumi ya / Sado ni yokotau / amanogawa
   deti i përafërt / që shtrihet drejt Sado / Rruga e Qumështit [1689]

Vitet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varrin e Bashos në Ōtsu, Prefektura Shiga

Me kthimin e tij në Edo në dimrin e vitit 1691, Basho jetoi në kasolle të tij të tretë basho, të dhënë përsëri nga dishepujt e tij. Këtë herë, ai nuk ishte i vetëm: ai mori në një nip dhe mikun e tij femër, Jutei, të cilët ishin duke u shëruar nga sëmundja. Kishte shumë vizitorë.

Basho vazhdoi të ishte i shqetësuar. Ai i shkroi një shoku që "shqetësuar nga të tjerët, nuk kam paqe".[27] Ai bëri një jetë nga mësimi dhe shfaqjet në partitë e haikut deri në fund të gushtit 1693, kur mbylli portën në kasolle të tij dhe refuzoi të shihte askënd për një muaj. Më në fund, ai u zbut pas miratimit të parimit të karumit ose të "ndershmërisë", një filozofi gjysmë budiste e përshëndetjes së botës së zakonshme në vend që të ndahej prej saj. Basho e la Edo për herë të fundit në verën e vitit 1694, duke kaluar kohë në Ueno dhe Kiotos para ardhjes së tij në Osaka. Ai u sëmur me sëmundje të stomakut dhe vdiq paqësisht, i rrethuar nga dishepujt e tij.[28] Megjithëse ai nuk shkruante ndonjë varr vdekjeprurës në shtratin e tij të vdekjes[29], poema e fundit e regjistruar gjatë sëmundjes së tij të fundit, përgjithësisht pranohet si poema e lamtumirës:

Ndikimi dhe kritika letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Vetmia e Basho dhe Camellia Hill në Ujëderdhjen e Kandës në Sekiguchi" nga njëqind shikime të famshme të Edo Hiroshige

Në vend që t'i përmbahen formulave të kigo (季 語), të cilat mbeten të njohura edhe sot në Japoni, Bashoku aspiroi të pasqyrojë ambientin e tij të vërtetë dhe emocionet në hokku të tij[30]. Edhe gjatë jetës së tij, përpjekja dhe stili i poezisë së tij u vlerësua gjerësisht; pas vdekjes së tij, ajo vetëm u rrit. Disa nga studentët e tij përpiluan citime nga ai rreth poezisë së tij, më së shumti Mukai Kyorai dhe Hattori Dohō.[31]

Gjatë shekullit të 18-të, vlerësimi i poezive të Bashos u bë më i zjarrtë, dhe komentatorët si Ishiko Sekisui dhe Moro Nanimaru shkuan shumë për të gjetur referenca në hokkun e tij ndaj ngjarjeve historike, librave mesjetarë dhe poezive të tjera. Këta komentues shpesh ishin bujarë në lëvdatat e tyre për referencat e panjohura të Bashos, disa prej të cilave ishin ndoshta bashkëkohës të rremë letrar.[32] Në vitin 1793 Basho u hyj në perëndim nga burokracia Shinto, dhe për një kohë kritikoi poezinë e tij ishte fjalë për fjalë blasfemuese.[32]

Në fund të shekullit të 19-të, kjo periudhë e pasion unanim për poezitë e Bashos përfundoi. Masaoka Shiki, ndoshta kritiku më i famshëm i Bashos, rrëzoi ortodoksinë e gjatë me kundërshtimet e tij të guximshme dhe të sinqerta ndaj stilit të Bashos.[32] Megjithatë, Shiki ishte gjithashtu i dobishëm në bërjen e poezisë së Bashos në anglisht,[33] dhe tek intelektualët kryesorë dhe publiku japonez në përgjithësi. Ai e shpiku termin haiku (duke zëvendësuar hokkun) për t'iu referuar formës së pavarur 5-7-5, të cilën ai e konsideroi pjesën më artistike dhe më të dëshirueshme të haikai no renga.[32]

Interpretimi kritik i poezive të Bashos vazhdoi në shekullin e 20-të, me vepra të dukshme nga Yamamoto Kenkichi, Imoto Nōichi dhe Ogata Tsutomu. Shekulli i 20-të gjithashtu pa përkthime të poezive të Bashos në gjuhë dhe botime anembanë botës. Pozicioni i Bashos në sytë perëndimor si poiku i haiku po jep një ndikim të madh në poezinë e tij: Preferenca perëndimore për haiku mbi forma më tradicionale si tanka ose renga kanë dhënë statusi arketip të Bashō si poet japonez dhe haiku si poezia japoneze.[34] Disa studiues perëndimorë madje besojnë se Bashoku shpik haiku.[35] Natyra impresioniste dhe koncize e vargut të Bashës ndikoi shumë në Ezra Pound, Imagistë dhe poetë të Gjenerimit të Beatit.[36]

Dy nga poezitë e Bashos u përhapën në tregimin e shkurtër "Teddy" të shkruar nga J. D. Salinger dhe botuar në 1952 nga revista The New Yorker.[37]

Në vitin 1979, Bashkësia Ndërkombëtare Astronomike thirri një krater të gjetur në Merkur pas tij.[38]

Lista e veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haiseiden 俳聖殿, Salla e Përkujtimit të Poetit) në Iga, Mie, e cila u ndërtua për të përkujtuar 300 vjetorin e lindjes së Bashos.
 • Kai Ōi (Seashell Lojë) (1672)
 • Edo Sangin (江戸三吟?) (江戸三吟?)

(1678)

 • Inaka no Kuawase (田舎之句合?) (田舎之句合?)

(1680)

 • Tōsei Montei Dokugin Nijū Kasen (桃青門弟独吟廿歌仙?) (桃青門弟独吟廿歌仙?)

(1680)

 • Tokiwaya no Kuawase (常盤屋句合?) (常盤屋句合?)

(1680)

 • Minashiguri (虚栗?, "A Shriveled Chestnut") (虚栗?, "A Shriveled Chestnut")

(1683)

 • Nozarashi Kikō (Rekord të një Moti-e Ekspozuar Skelet) (1684)
 • Fuyu nuk Hi (Dimrit Ditë) (1684)*
 • Haru pa Hi (Pranverë Ditë) (1686)*
  Poezi muri në Leiden: Bashō
 • Kawazu Awase (Bretkosë Konkurs) (1686)
 • Kashima Kikō (Një Vizitë të Kashima Mauzoleun) (1687)
 • Oi nuk Kobumi, ose Utatsu Kikō (Rekord e Udhëtimit-i Veshur Satchel) (1688)
 • Sarashina Kikō (Një Vizitë në Sarashina Fshatit) (1688)
 • Arano (Djerrinë) (1689)*
 • Hisago (Gourd) (1690)*
 • Sarumino (猿蓑?, "Monkey's Raincoat") (猿蓑?, "Monkey's Raincoat") (1691)*
 • Saga Nikki (Saga Ditari) (1691)
 • Bashō nuk Utsusu Kotoba (Në Transplanting Banane Pemë) (1691)
 • Heikan nuk Setsu (Në Izolim) (1692)
 • Fukagawa Shū (Fukagawa Antologji)
 • Sumidawara (Një Thes e me Qymyr) (1694)*
 • Betsuzashiki (E Shkëputur Dhomë) (1694)
 • Oku nuk Hosomichi (të Ngushtë të Rrugëve të Brendshme) (1694)[32]
 • Zoku Sarumino (Monkey e Mushama, Vazhdim) (1698)*

Përkthime në gjuhën angleze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Matsuo, Bashō (2005). Bashō’s Journey: Selected Literary Prose by Matsuo Bashō. trans. David Landis Barnhill. Albany, NY: State University of New York Press. ISBN 978-0-7914-6414-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (1966). The Narrow Road to the Deep North and Other Travel Sketches. trans. Nobuyuki Yuasa. Harmondsworth: Penguin. ISBN 978-0-14-044185-7. OCLC 469779524. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (2000). Narrow Road to the Interior and Other Writings. trans. Sam Hamill. Boston: Shambhala. ISBN 978-1-57062-716-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (1999). The Essential Bashō. trans. Sam Hamill. Boston: Shambhala. ISBN 978-1-57062-282-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (2004). Bashō's Haiku: Selected Poems of Matsuo Bashō. trans. David Landis Barnhill. Albany, NY: State University of New York Press. ISBN 978-0-7914-6166-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (1997). The Narrow Road to Oku. trans. Donald Keene, illustrated by Masayuki Miyata. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-4-7700-2028-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō; etj. (1973). Monkey's Raincoat. trans. Maeda Cana. New York: Grossman Publishers. SBN 670-48651-5. ISBN 0670486515. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (2008). Basho: The Complete Haiku. trans. Jane Reichhold. Tokyo: Kodansha International. ISBN 978-4-7700-3063-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō; etj. (1981). The Monkey’s Straw Raincoat and Other Poetry of the Basho School. trans. Earl Miner and Hiroko Odagiri. Princeton: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-06460-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (1985). On Love and Barley: Haiku of Basho. trans. Lucien Stryk. Penguin Classics. ISBN 978-0-14-044459-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (2015). Winter Solitude. trans. Bob While, illustrated by Tony Vera. Saarbrücken: Calambac Verlag. ISBN 978-3-943117-85-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (2015). Don't Imitate Me. trans. Bob While, illustrated by Tony Vera. Saarbrücken: Calambac Verlag. ISBN 978-3-943117-86-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Louis Frédéric, Japan Encyclopedia, Harvard University Press, 2002, p. 71.
 2. ^ 松尾芭蕉 (në japonisht). The Asahi Shimbun Company. Marrë 2017-12-28.
 3. ^ 芭蕉と伊賀上野 (në japonisht). 芭蕉と伊賀 Igaueno Cable Television. Marrë 2017-12-28.
 4. ^ Drake, Chris. 'Bashō’s “Cricket Sequence” as English Literature', in Journal of Renga & Renku, Issue 2, 2012. p7
 5. ^ Carter 1997, f. 62
 6. ^ Ueda 1982, f.20
 7. ^ Ueda 1982, f. 21.
 8. ^ Okamura 1956
 9. ^ Ueda 1982, f. 22.
 10. ^ Ueda 1982, f. 23.
 11. ^ Ueda 1982, p. 9.
 12. ^ Ueda 1992, f. 29
 13. ^ Carter 1997, f. 62.
 14. ^ Yuasa 1966, f. 23
 15. ^ Carter 1997, f. 57
 16. ^ Ueda 1982, f. 25.
 17. ^ Kokusai 1948, f. 247
 18. ^ Ueda 1992, f. 95.
 19. ^ Ueda 1982, f. 26.
 20. ^ Shembuj të haiku të Bashos të shkruar në Tokaido, së bashku me një koleksion të portreteve të poetëve dhe kopjeve të drunjve nga Utagawa Hiroshige, përfshihen në: Forbes dhe Henley, 2014.
 21. ^ Ueda 1992, p. 122
 22. ^ Ueda 1982, f. 29
 23. ^ Ueda 1992, f. 138
 24. ^ Ueda 1992, p. 145
 25. ^ Kokusai 1948, f. 241
 26. ^ Bolitho, Harold, in Treasures of the Yenching: seventy-fifth anniversary of the Harvard-Yenching Library, Chinese University Press, 2003, ISBN 978-962-996-102-2 p.35
 27. ^ Ueda 1992, f. 348
 28. ^ Ueda 1992, f. 34
 29. ^ Kikaku, 2006, f.20–23,
 30. ^ Ueda 1970, f. 50
 31. ^ Ueda 1992, f. 7
 32. ^ a b c d e Kokusai 1948, pp. 248-9
 33. ^ Burleigh, David 'Modern Haiku Review' vol 35.2 Verë 2004, Lincoln, SHBA
 34. ^ Shirane 1998, f. 37.
 35. ^ Ross, Bruce. How to Haiku: A Writer's Guide to Haiku and Related Forms, Tuttle, 2002, ISBN 978-0-8048-3232-8, p.2
 36. ^ See, for instance, Lawlor 2005, f. 176
 37. ^ Slawenski, 2010, p. 239: "Nothing in the voice of the cicada intimates how soon it will die" and "Along this road goes no one, this autumn eve."
 38. ^ International Astronomical Union (30 November 1980). Transactions of the International Astronomical Union, Volume XVIIB. Springer Science & Business Media. p. 291. ISBN 978-90-277-1159-5.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Forbes, Andrew; Henley, David (2014). Utagawa Hiroshige e 53 Stacionet e Tokaido. Chiang Mai: Cognoscenti Libra. B00LM4APAI
 • Lawlor, William (2005). Beat Culture: Lifestyles, Icons, and Impact. Santa Barbara: ABC-CLIO. ISBN 978-1-85109-405-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • 岡村 健三 (Kenzō Okamura) (1956). 芭蕉と寿貞尼 (Bashō to Jutei-ni). Ōsaka: 芭蕉俳句会 (Bashō Haiku Kai). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 • Shirane, Haruo (1998). Traces of Dreams: Landscape, Cultural Memory, and the Poetry of Basho. Stanford, CA: Stanford University Press. ISBN 0-8047-3099-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ueda, Makoto (1982). The Master Haiku Poet, Matsuo Bashō. Tokyo: Kodansha International. ISBN 0-87011-553-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ueda, Makoto (1970). Matsuo Bashō. Tokyo: Twayne Publishers. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ueda, Makoto (1992). Bashō and His Interpreters: Selected Hokku with Commentary. Stanford, CA: Stanford University Press. ISBN 0-8047-1916-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Slawenski, Kenneth. 2010. J. D. Salinger: Një Jetë. New York: Random House, ISBN 978-1-4000-6951-4978-1-4000-6951-4
 • Takarai, Kikaku (2006). Një Llogari e zotit Tonë Basho e Ditë të Fundit, përkthyer nga Nobuyuki Yuasa në Pranverë në Edo. Hiroshima, Keisuisha. ISBN 4-87440-920-24-87440-920-2
 • Kokusai Bunka Shinkōkai (国際文化振興会) (1948). Introduction to Classic Japanese Literature. Tokyo: Kokusai Bunka Shinkōkai. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matsuo, Bashō (1666). "Të ngushtë rrugë të Thellë të Veriut", përkthyer nga Nobuyuki Yuasa. Harmondsworth, Penguin. ISBN 0-14-044185-90-14-044185-9

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]