Jump to content

Mattia Cassani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mattia Cassani
Të dhënat vetjake
Datëlindja26 gusht 1983
VendlindjaBorgomanero, Itali
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Sampdoria
Numri5
Karriera me të rinjtë
Juventus
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2003Juventus0(0)
2003Sampdoria (huazim)2(0)
2003–2006Verona118(0)
2006–2011Palermo161(2)
2011–2013Fiorentina34(1)
2013Genoa (huazim)5(0)
2013–2015Parma52(0)
2015–2016Sampdoria0(0)
Karriera ndërkombëtare
2003Italia U-20[1]6(0)
2004Italia U-21 Serie B1(0)
2009–2012Italia[1]11(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mattia Cassani (lindi më 26 gusht 1983) është futbollist italian i cili luan si mbrojtës në Sampdoria.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mattia filloi karrierën e tij në skuadrën e Juventusit gjatë sezonit 2002-2003 në Serie A dhe pastaj shkoi në skuadrën Sampdoria si huazim.

Në qershor të vitit 2003, Mattia shkoi në Verona si huazim me alternativë për ta blerë për 800,000 euro.[2][3] Në qershor të vitit 2005, Verona e bleu atë për 400,000 euro.[4]

Me 1 korrik 2006, Mattia u bashkua në skuadrën e Palermos[5] për 2.5 milionë euro,[6] ku nënshkroi kontratën për pesë vite. Më 6 prill 2008, ai shënoi golë kundër skuadrës Juventus i cili jepi fitore Palermos 3-2.[7]

Më 24 gusht 2011, ai u bashkua skuadrës Fiorentina si huazim për 2 milionë euro[8] si alternativë që në fund të sezonit ta blejë për 2.75 milionë euro.[8][9]

Më 2 korrik 2015, ai u kthye skuadrës Sampdoria.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Cassani, Mattia - FIGC Archive". FIGC. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2017. Marrë më 9 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "CALCIOMERCATO, ARRIVA IN PRESTITO DALLA JUVENTUS IL PROMETTENTE DIFENSORE MATTIA CASSANI". Hellas Verona FC. 25 qershor 2003. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2015. Marrë më 13 korrik 2013. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Six-Monthly Report at 31 December 2003" (PDF). Juventus FC. 29 mars 2004. Marrë më 13 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Six-Monthly Report at 31 December 2005" (PDF). Juventus FC. 24 mars 2006. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 prill 2015. Marrë më 24 qershor 2010. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Acquistati Cassani e il 50% di Munari". US Città di Palermo. 1 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2015. Marrë më 13 korrik 2013. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ US Città di Palermo Report and Accounts on 30 June 2007
  7. ^ "PALERMO GRAB LATE WIN". Sporting Life. 6 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2012. Marrë më 2008-04-07. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b US Città di Palermo SpA Report and Accounts on 30 June 2012
  9. ^ "Cassani in viola. Domani alle 11:30 la presentazione ufficiale" [Cassani është një Viola. Konferenca për shtyp zyrtare e programuar për nesër në 11:30 në mënghes]. ACF Fiorentina. 24 gusht 2011. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Altro rinforzo ufficiale: Mattia Cassani è dei nostri". U.C. Sampdoria. 2 korrik 2015. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)