MediaWiki diskutim:Deletereason-dropdown

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen e sistemit Deletereason-dropdown. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Arsyet e grisjes[Redakto nëpërmjet kodit]

@Βατο, unë mendoj se është më mirë të mos shtojmë aq shumë arsye te arsyet e grisjes nëse nuk janë vërtet të zakonshme të gjitha dhe nëse mund të përmblidhen në arsye të tjera. Për shembull, alternativa "Tekst pa përmbajtje enciklopedike" është krijuar nga unë pikërisht për të shmangur alternativat "faqet test" dhe "reklamim, promovim, spam". Kërkesën nga autori e kam hequr po unë pasi mendoj se nuk është vërtet e zakonshme si arsye. Po e njejta gjë për artikujt dezinformues, ata me përmbajtje në gjuhë të huaj dhe përkthimet automatike. Mbase dhe faqet bosh? Ka kohë që s'më ka zënë syri raste të tilla. Shtesa e votimeve ishte një shtesë e mirë. Dhe "faqja ridrejton nën një faqe që nuk ekziston" është e njejtë me "përcjellim i panevojshëm". Po të shohësh në fund, kam shënuar "faqe e vjetruar" vetëm e vetëm që të mos na duhet të krijojmë nga një arsye për secilën hapësirë në Wikipedia. (Stampë e vjetruar, kategori e vjetruar, faqe ndihme e vjetruar e më tej...)

Unë hoqa vetëm 3 arsye që mendoj se përmblidhen te arsyet aktuale (ato të parat s'janë dhe përkthime të mira - test/spam) por do të propozoja për të hequr dhe disa që mendoj se mund të shtohen manualisht kur duhen e s'janë vërtet të zakonshme. Në mënyrë që ta përdorim listën më me lehtësi. Gjithsesi thashë të të pyes njëherë më parë. - Klein Muçi (diskutimet) 19 qershor 2019 14:45 (CEST)

@Klein Muçi, Përmbajtje në gjuhë të huaj dhe përkthimet automatike janë arsye të zakonshme, ndërsa faqja ridrejton nën një faqe që nuk ekziston është ndryshe nga përcjellim i panevojshëm. Kam lënë ata që më ngjajnë të nevojshme. — Βατο (diskutimet) 19 qershor 2019 15:30 (CEST)
@Βατο, si ndryshojnë? A mund të më tregosh dy shembuj që ta kem dhe vetë parasysh? Dakord, i lëmë kështu. A t'i lëmë dhe lidhjet me faqet shpjeguese për ato që kemi faqe shpjeguese. Mbase ndihmon në qartësimin e krijuesve të faqeve. - Klein Muçi (diskutimet) 19 qershor 2019 15:36 (CEST)
@Klein Muçi, ndryshe sepse përcjellim i panevojshëm mund të jetë psh. në rastin kur një përdorues zhvendos një faqe me titull të gabuar dhe mbetet ridrejtimi. Gjithsesi faqja ridrejton nën një faqe që nuk ekziston nuk është arsye shumë e zakonshme, mund ta heqim. Për lidhjet me faqet shpjeguese jam dakord. — Βατο (diskutimet) 19 qershor 2019 15:43 (CEST)
@Βατο, në rregull atëherë. Siç është aktualisht duket në rregull. :) - Klein Muçi (diskutimet) 19 qershor 2019 16:25 (CEST)