Media rome

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Media rome filloi të zhvillohej në dekadat e fundit, me një evolucion të ndikuar nga statusi diasporik i popullit rom (që jeton si pakicë në shumë vende të botës ).

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • A People Uncounted - një dokumentar rreth kulturës dhe historisë së popullit Rom, me theks në gjendjen e tyre të rëndë gjatë Holokaustit .

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statusi i shpërndarë i popullit rom dhe evolucioni relativisht i fundit i medias rome përcaktoi një rol të rëndësishëm për internetin si mjet komunikim i shpejtë dhe i lehtë. Prania e medias rome në Internet përfshin faqet e internetit të lajmeve si Shoqata Dženo Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine, Romea.cz Arkivuar 4 shtator 2007 tek Wayback Machine ose dROMa-Blog (në gjermanisht dhe Romisht), gjithashtu rrjete lajmesh si Rrjeti Virtual i Romëve .

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë stacione televizive rome (si TV Šutel [1] nga Shutka, Republika e Maqedonisë ) ose programe rome në stacionet lokale televizive, si Karavana le Romengiri, një program romak i prezantuar në 2 orë. koha / java me qira nga Partia e Romëve në Rumani nga Oglinda TV (përmbajtja tjetër e këtij stacioni televiziv nuk ka asgjë të përbashkët me programin romak, thjesht ndodhi të ishte ai që pranoi huazimin). Në Republikën Çeke ekziston një TV Romany - ROMEA TV në internet Arkivuar 13 mars 2011 tek Wayback Machine . Shumica e stacioneve televizive rome janë në Evropën Qendrore dhe Juglindore .

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • GipsyRadio: Radio- radio ndërkombëtare 24-orëshe në gjuhën rome të prodhuara nga anëtarët e komunitetit me autoritetin e tyre. Ofron dritare për disa organizata të shoqëruara.
  • Radio Romano : Shërbimi në gjuhën rome i Radio Suedisë .
  • Három szólamra : Programi etnik në gjuhën Lovari dhe Beas i Radios Shtetërore Hungareze

Revista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • dROMa - Romani politika, kultura, tschib :ISSN 2075-6976 Revista dygjuhëshe për komunitetin Rom në Austri, botuar në gjermanisht dhe Romisht.
  • È Romani Glinda / Den romska spegeln (Pasqyra Romani;ISSN 1651-3258 ): Revistë kushtuar çështjeve rome në Suedi dhe Evropë.
  • Le Romané Nevimata / Romska nyheter (Romani News;ISSN 1653-963X ): Revista që synonte të rinjtë romë në Suedi, botuar në bashkëpunim me Romsk Kulturcentrum në Stokholm .
  • Romani Posten (gjithashtu Romaniposten, The Romani Post;ISSN 0809-8379 ): Revistë për komunitetin Romani Traveller në Norvegji .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TV Šutel at lyngsat-address.com". Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2007. Marrë më 3 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)