Jump to content

Mefistofeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mefistofeli duke fluturuar mbi Wittenberg, në një litografi nga Eugène Delacroix

Mefistofeli [1] [2] është një demon i paraqitur në folklorin evropian, sidomos në ate gjerman. Fillimisht ai u shfaq në letërsi si demoni në legjendën e Faustit, dhe që atëherë ai është shfaqur në vepra të tjera si personazh i aksioneve.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Mefistofel është një përbërje e korruptuar greke . [3] Grimca greke e mohimit (μη, ) dhe fjala greke për dashuri (φίλος, philos ) janë termat e parë dhe të fundit të përbërjes, por termi i mesëm është më i dyshimtë. Për termin e mesëm, janë vënë re tre kuptime dhe janë vendosur tre etimologji të ndryshme të plota: 1) të mos duash dritën, 2) të mos duash Faustin, (φως το, phosto ; forma e vjetër e fjalës Mefostopeli ), 3) aleate e mephitic , një term që përcakton avujt helmues që dalin nga toka në vende të caktuara - pellgje, shpella, burime - shkatërruese të jetës njerëzore. [3] Ka të ngjarë që emri të jetë shpikur për alkimistin historik Johann Georg Faust nga autori anonim i Faustbuchut të parë. [4]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mefistofeli është i lidhur me legjendën e Faustit të një studiuesi ambicioz, bazuar në historikun Johann Georg Faust. Në legjendë, Faust bën një marrëveshje me Djallin me çmimin e shpirtit të tij, Mefistofeli duke vepruar si agjent i Djallit.

Emri shfaqet në librat e Faustit të fundit të shekullit XVI - tregime në lidhje me jetën e Johann Georg Faust, të shkruara nga një autor anonim gjerman.

Në versionin e vitit 1725, të cilin Gëte e lexoi, Mefostofili është një djall në formën e një frizi të thirrur nga Fausti në një pyll jashtë Wittenberg .

Nga librat, emri hyri në letërsinë faustiane. Shumë autorë e kanë përdorur atë, nga Goethe te Christopher Marlowe . Në botimin e vitit 1616 të "Historisë Tragjike të Doktor Faustit" të Marlowe, Mefostofili u bë Mefistofili .

Mefistofeli në trajtimet e mëvonshme të materialit të Faustit shpesh figuron si personazh titulli: në Meyer Lutz 's Mephistopheles, or Faust and Marguerite (1855), Mefistofele të Arrigo Boito (1868), Mephisto të Klaus Mann dhe Franz Liszt 's Mefisto Waltzes . Ka gjithashtu shumë paralele me personazhin e Mefistofelit dhe personazhin Lord Henry Wotton në The Picture of Dorian Grey nga Oscar Wilde . [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ruickbie, Leo (2009). Faustus: The Life and Times of a Renaissance Magician (në anglisht). Stroud, UK: History Press. ISBN 978-0-7509-5090-9.
  • Russell, Jeffrey Burton (1986). Mephistopheles: The Devil in the Modern World (në anglisht) (bot. 1990 reprint). Ithaca, New York: Cornell. ISBN 978-0-8014-9718-6.
  • Goethe, Johann Wolfgang Von (2001). Hamlin, Cyrus (red.). Faust: A Tragedy; Interpretive Notes, Contexts, Modern Criticism (në anglisht) (bot. Norton Critical). New York, New York: W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-97282-5.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Variants of the name include: Mephistophilus, Mephostopheles, Mephistophilis, Mephastophilis, Mephastophiles and others
  2. ^ "Mephistopheles". Encyclopedia Britannica (në anglisht). 20 korrik 1998.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ a b Snider, Denton Jaques (1886). Goethe's Faust: A Commentary (në anglisht). Sigma. fq. 132–133.
  4. ^ "Mephistopheles". Encyclopedia Britannica (në anglisht). 20 korrik 1998.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)"Mephistopheles". Encyclopedia Britannica. 20 July 1998.{{cite web}}: CS1 maint: url-status (link)
  5. ^ "The Picture of Dorian Gray by Oscar Wilde (1891)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)