Mejtepi Ruzhdije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mejtepi Ruzhdije në Gjakovë
Mejtepi Ruzhdije - Shkolla e Parë Shqipe.jpg
LlojiArkitekturore
VendndodhjaGjakovë, Kosovë
NdërtuarShek. XIX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Nr. i referencës868

Mejtepi Ruzhdije (osmanisht: Mekteb-i Rüşdi ose Mekâtib-i Rüşdiye) u themelua në vitin 1867 në Gjakovë, Kosovë. Ky është një monument i trashëgimisë kulturore të Kosovës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]