Memi Arnauti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Memi Arnauti siç njihej Muhamed Shqiptari (ar. مامي أرناؤوط‎, Māmī Arnāʾūṭ; ... - 1600) ka qenë një admiral shqiptar i flotës së Perandorisë Osmane në Mesdheun Perëndimor me qendër në Algjer.[1][2] Referohet se ishte nipi i mbretëreshës së Fesit dhe komandonte nga pesë në katërmbëdhjetë galeone, ishte njëri ndër dy korsarët shqiptar më aktivë në detarinë e kohës,[3] së bashku me Koxha Murat Reisin.[4]

Më 26 shtator 1575, sulmoi anijen që liboi nga Napoli për të udhëtuar drejt Spanjës në të cilën po udhëtonin Miguel dhe Rodrigo de Cervantes, të cilët i zuri rob.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Muhaj, Ardian (2019) [2015]. "The Origins of the Rivalry between the Ottoman Empire and Venice in the Adriatic". Uluslararasi Yildirim Bayezid Sempozyumu: 209. ISBN 978-975-16-3631-7. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Gosse, Philip (2012). The History of Piracy. Courier Corporation. fq. 42, 81. ISBN 9780486141466. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tenenti, Alberto (1967). Piracy and the Decline of Venice, 1580-1615. University of California Press. fq. 25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Muhaj, Ardian (2015). "Kontribute të shqiptarëve në zbulimet e mëdha gjeografike të shek. XV-XVI". Studime historike. 1–2: 34. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)