Meristemat anësore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Qelizat e këtyre meristemave vijnë nga qeliza të diferencuara, kryesisht parenkimatike, që rifillojnë të ndahen ; kanë mur të hollë por citoplazma nuk është aq e shpeshte dhe vakuola është e zhvilluar mirë.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]