Mihail Skobelev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mikhail Skobelev

Mikhail Dmitriyevich Skobelev (Rusisht: Михаи́л Дми́триевич Ско́белев; 29 shtator 1843 - 7 korrik 1882) ishte gjeneral rus i famshëm për pushtimin e tij në Azinë Qendrore dhe heroizmin gjatë Luftës Ruso-Turke (1877-1878). Ai u thirr nga ushtarët si “Gjenerali i Bardhë”, (dhe nga turqët si "Pasha i Bardhë").[1] për shkak uniformës dhe kalit të bardhë që kishte.

Gjatë fushatës së Khivanit të vitit 1873 ai komandoi rolin e avancuar të kolonës së Përgjithshme Lomakin nga Gjiri i Kopshtit, në Detin Kaspik, për t'u bashkuar me gjeneralin Verevkin, nga Orenburgu, në ekspeditën deri në Khanate të Khiva dhe, pas një vuajtje të madhe në marshin e shkretëtirës, mori një rol të rëndësishëm në kapjen e kryeqytetit Khivan. Më vonë, i veshur si turkoman, ai zbuloi intrepidamente në një vend armiqësor rrugën nga Khiva në Igdy në shtratin e vjetër të lumit Oxus. Në vitin 1875, ai u dha një komandë të rëndësishme në ekspeditën kundër Khanatit të Kokandit nën gjeneralin Konstantin Petrovich von Kaufman, duke treguar një kapacitet të madh në veprimin e Makram, ku ai tejkaloi një forcë shumë të lartë dhe kapi 58 armë dhe në një natë të shkëlqyeshme sulm gjatë tërheqjes nga Andijan, kur ai shpërtheu një forcë të madhe me një pjesë të vogël të kalorësisë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skobelev lindi në Shën Petersburg më 29 shtator 1843.[2] Nëna e tij ishte filantropistja ruse Olga Skobeleva dhe babai i tij ishte gjenerali rus Dmitry Ivanovich Skobelev.[3] Pasi u diplomua nga Akademia e Shtabit të Përgjithshëm si një oficer i stafit, ai u dërgua në Turkestan në vitin 1868 dhe, me përjashtim të një intervali prej dy vjetësh, gjatë të cilit ai ishte në stafin e Dukut të Madh Michael në Kaukaz, qëndroi në Azinë Qendrore deri në vitin 1877.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Forbes, Archibald (1895). "Soldiers I Have Known". Memories of War and Peace (bot. 2nd). London, Paris & Melbourne: Cassell and Company Limited. fq. 363–366. Marrë më 26 korrik 2018 – nëpërmjet Internet Archive. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "SKOBELEV, MICHAIL DIMITRIÉVICH". The Encyclopaedia Britannica; A Dictionary of Arts, Sciences, Literature and General Information. Vëll. XXV (SHUVALOV to SUBLIMINAL SELF) (bot. 11th). Cambridge, England and New York: At the University Press. 1911. fq. 193–194. Marrë më 26 korrik 2018 – nëpërmjet Internet Archive. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Дмитрий Иванович Скобелев | История, культура и традиции Рязанского края". 62info.ru. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 2019-02-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)