Jump to content

Turkmenët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turkmenët
Türkmenler
Түркменлер
توركمنلر
Turkmenët në veshjet e tyre kombëtare në paradën e Ditës së Pavarësisë, 27 shtator 2011
Popullsia e përgjithshme
rr. 6.4 million[a]
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Turkmenistani Turkmenistan5,579,889[1]
Afganistani Afghanistan1,100,000[2]
Iran Iran790,000
Uzbekistani Uzbekistan152,000[3]
Rusia Rusia46,885[4]
Stampa:Country data Tajikistan Taxhikistan15,171[5]
Ukraina Ukrainë7,709[6]
Pakistan Pakistan6,000[7]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës United States5,000
Gjuhët
Turkmenisht
Fetë
Islami
Grupe etnike të lidhura
Turqit oghuz

Turkmenët (Turkmenisht: Türkmenler, Түркменлер, توركمنلر‎) janë një grup etnik turkik me origjinë nga Azia Qendrore, që jetojnë kryesisht në Turkmenistan, rajone veriore dhe verilindore të Iranit dhe Afganistanit. Grupe të konsiderueshme të turkmenëve gjenden gjithashtu në Uzbekistan, Kazakistan dhe Kaukazin e Veriut (Stravopol Krai). Ata flasin gjuhën turkmene, e cila klasifikohet si pjesë e degës së Oghuz Lindoregjuhëve turkike.

Turkmenët janë kryesisht myslimanë. Turkmenët pranuan Islamin midis shekujve 12 dhe 14. Tarikatet sufiste si Jasavijët dhe Kubravijët kontribuan shumë në konvertimin e turkmenëve në Islam. Vendi i Turkmenistanit inkurajon konceptualizimin e "Islamit Turkmen", ose adhurimit që shpesh është i përzier me nderimin e pleqve dhe shenjtorëve, ritualet e ciklit të jetës dhe praktikat sufiste.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The World Factbook" (në anglisht). Marrë më 18 mars 2015.
  2. ^ The Ethnic Groups Of Afghanistan
  3. ^ Alisher Ilhamov (2002). Ethnic Atlas of Uzbekistan. Open Society Institute: Tashkent.
  4. ^ Sipas regjistrimit më 2002
  5. ^ 2002 Tajikistani census (2010)
  6. ^ "About number and composition population of Ukraine by data All-Ukrainian census of the population 2001". Ukraine Census 2001 (në anglisht). State Statistics Committee of Ukraine. Marrë më 17 janar 2012.
  7. ^ "Statistics in Pakistan" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2006-03-21.