Mil MI8T

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mi-8
Baltic Airlines Mil Mi-8 Aladyshkin.jpg
Tipi Helikopter transporti i armatosur lehtë
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1961
Përdorur nga Bashkimi Sovjetik etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Fabrika e Helikopterëve Mil Moscow
Dizenjuar 1960
Prodhuesi Kazan Helicopter Plant
Ulan-Ude Aviation Plant
Prodhuar 1961-sot
Numri ndërtuar >17,000
Variante Mil Mi-8T/Mi-17Specifikimet e (Mi-8T)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mil Mi-8 HIP.png

Të dhënat prej Jane's All The World's Aircraft 1992–93[1]

Karakteristikat e përgjithshme

 • Ekuipazhi: 3 (piloti, ndihmëspiloti, mekaniku)
 • Kapaciteti:
  • 24 pasagjerë ose
  • 12 shtretër dhe 1 sedilje për mjekun ose
  • 3,000 kg (6,600 lb) në pika të forta të brendshme ose të jashtme
 • Gjatësia: 18.17 m (59 ft 7 in)
 • Diametri i Rrotorit: 21.29 m (69 ft 10 in)
 • Lartësia: 5.65 m (18 ft 6 in)
 • Sipërfaqja helika e krahëve: 356 m² (3,832 ft²)
 • Pesha pa ngarkesë: 7,260 kg (16,007 lb)
 • Pesha me ngarkesë: 11,100 kg (24,470 lb)
 • Pesha e ngritjes: 12,000 kg (26,455 lb)
 • Motorri i avionit: 2 × Klimov TV3-117Mt turboshaft, 1,454 kW (1,950 shp) secili
 • Kapaciteti maksimal i karburantit: 3,700 l (977 US gal)

Performanca

 • Shpejtësia maksimale: 260 km/h (140 kt)
 • Rrezja: 450 km (280 mi)
 • Rrezja maksimale: 960 km (596 mi)
 • Lartësia maksimale e fluturimit: 4,500 m (14,765 ft)

Armatimi

 • deri në 1,500 kg (3,300 lb) peshë në 6 pika të forta, përfshirë rreze raketë S-5 57mm, bomba, ose 9M17 Phalanga ATGM.
 • Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mark Lambert, red. (1992). Jane's All The World's Aircraft,1992–93. Coulsdon, Surrey, UK: Jane's Information Group. ISBN 0-7106-0987-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)