Mil Mi-17

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mi-8
TypeHelikopter transporti i armatosur lehtë
Place of originBashkimi Sovjetik
Service history
In service1961
Used byBashkimi Sovjetik etj.
Production history
DesignerFabrika e Helikopterëve Mil Moscow
Designed1960
ManufacturerKazan Helicopter Plant
Ulan-Ude Aviation Plant
Produced1961-sot
No. built>17,000
VariantsMil Mi-8T/Mi-17

Mil Mi-17 (emri i raportimit të NATO-s: Hip) është një familje helikopterësh ushtarakë rusë të projektuar nga sovjetikët e prezantuar në vitin 1975 (Mi-8M), duke vazhduar prodhimin që nga viti 2021 në dy fabrika, në Kazan dhe Ulan-Ude. Njihet si seria Mi-8M në shërbimin rus. Helikopteri përdoret kryesisht si një helikopter transporti me turbina të mesme, si dhe një version luftarak i armatosur.[1]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia operacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porositë në shekullin e 21-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Variantet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Variantet sovjetike/ruse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Variantet e eksportit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aksidente dhe incidente të dukshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Specifikimet (Mil-171A2)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mil Mi-17", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-20, marrë më 2022-12-21