Mil Mi-8

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mi-8 në Muzeun Aeronautik të Beogradit.

Mil Mi-8 (rusisht: Ми-8, emri raportues i NATO-s: Hip) është një helikopter mesatar me dy turbina, i projektuar fillimisht nga Bashkimi Sovjetik në vitet 1960 dhe i futur në Forcën Ajrore Sovjetike në vitin 1968. Tani prodhohet nga Rusia. Përveç rolit të tij më të zakonshëm si një helikopter transporti, Mi-8 përdoret gjithashtu si një post komandimi ajror, helikopter luftarak dhe platformë zbulimi.

Së bashku me Mil Mi-17 më të fuqishëm, Mi-8 është ndër helikopterët më të prodhuar në botë, i përdorur nga mbi 50 vende. Që nga viti 2015, kur kombinohen dy helikopterët janë avionët e tretë më të zakonshëm ushtarakë operacionalë në botë.[1]

Projektimi dhe Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia Operacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Variante[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Specifikimet (Mi-8MT)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forca Ajrore

Mil Mi-17

Mil Mi-4

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mil Mi-8", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-09, marrë më 2022-12-21