Milioneri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një milioner është një individ, vlera ose pasuria neto e të cilit është e barabartë ose e kalon 1 milion njësi të monedhës. Në varësi të monedhës, një nivel i caktuar prestigji lidhet me të qenit milioner.[1] Shumë monedha kombëtare kanë, ose kanë pasur në periudha të ndryshme, një vlerë të ulët për njësi, në shumë raste për shkak të inflacionit të kaluar. Është padyshim shumë më e lehtë dhe më pak e rëndësishme të jesh milioner në ato monedha, kështu që një milioner (në monedhën vendase) në Hong Kong ose Tajvan, për shembull, mund të jetë thjesht mesatarisht i pasur, ose ndoshta më pak i pasur se mesatarja. Një milioner në Zimbabve në vitin 2007 mund të kishte qenë jashtëzakonisht i varfër.[2] Për shkak të kësaj, termi 'milioner' në përgjithësi u referohet atyre, asetet e të cilëve arrijnë të paktën një milion njësi të një monedhe me vlerë të lartë, si dollari i Shteteve të Bashkuara, euro ose paund sterlina.

Që nga dhjetori 2022, vlerësohej se kishte pak më shumë se 15 milionë milionerë në botë sipas Raportit të Qyteteve më të Pasur në Botë 2023 nga Henley & Partners. Shtetet e Bashkuara kishin numrin më të madh të milionerëve (5.3 milionë) nga çdo vend, ndërsa Nju Jorku është qyteti më i pasur me 340,000 milionerë.[3]

Në vendet që përdorin sistemin e emërtimit të numrave në shkallë të shkurtër, miliarder është dikush që ka të paktën një mijë herë një milion dollarë, euro ose monedhën e vendit të caktuar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marlys Harris. How to marry a billionaire. Money Magazine. 21 June 2007. Arkivuar 1 korrik 2007 tek Wayback Machine
  2. ^ Hungwe, Brian (6 shkurt 2014). "Zimbabwe's multi-currency confusion". BBC News (në anglishte britanike). Marrë më 31 mars 2019.
  3. ^ "World's Wealthiest Cities Report 2023". 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)