Mimoza Mustafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 • Emri : Mimoza
 • Mbiemri : Mustafa
 • Data e lindjes : 09.12.1974
 • Vendlindja : Prishtinë
 • Vendbanimi : Prishtinë
 • Gjatësia : 1,70 m
 • Pesha : 56 kg
 • Statusi jetësor : E martuar dhe nen e dy fëmijëve

Biografi[redakto | përpunoni burim]

Mimoza Mustafa ka dy fëmijë Rozafën dhe Bojkenin Mimoza Mustafa ne boten e muzikës hyri në vitet 1995-1996 që atëherë editoj 5 albume te cilat u pëlqyen mjaft nga ana e publikut. Prej fillimit Mimoza ka pas një qëndrim te bukur ne skenë dhe një elegancë që rrëmbente zemrat e publikut, ne fillim ishte e pa martuar por me vonë u martua me këngëtarin e mirënjohur Kosovar Z. Shkumbin Kryeziun i cili atë kohë ishte këngëtar i popullarizuar dhe njehrit ishte edhe producent i Produksionit filmik dhe muzikor "LABIA" ne Prishtinë. Mimoza pas martesës së saj me Shkumbini u bë sekretaresh e produksionit tani me te saj LABIA dhe e editoj albumin e par që përmbante tetë kënge dhe qe u prit shumë mirë nga ana e publikut.[1]

Më pas Mimoza vazhdoj drejt sukseseve të saja kështu që filloj të punoj rreth albumit të dyte i cili beri boom në të gjitha trevat shqiptare.

Albumin e dyte Mimoza e editoj me titull Terri me kafshon i cili ne vete përmbante 10 kënge te zhanreve te ndryshme. Kështu mori pjesë edhe neper festivale ku ne çdo festival merte nga një çmime me rendësi.

Albumin e tret e editon me një titull shumë te veçant të titulluar SADIST i cili përmbante 12 këngë i cili i hapi dyert Mimozës drejt Eurovizionit por asnjëherë nuk shkoj në Eurovision.

Albumin e katërt Mimoza e editoj te gjitha hitet e saj që kanë qen gjatë karrierës së saj dhe ishte mjaft e shitur dhe me se shumti u shit në Maqedoni.

Albumin e pest e editoj me titull Pa Koment siç është vete Mimoza Pa koment i cili la gjurmë ne muzikën shqipe.

Mimoza gjithsesi beri edhe klipe qe u vlerësuan shumë dhe u cilësuan shumë nga publiku dhe këto klipe janë : Katastrofë, Vetëm një magji, Sadist, Merma ëndrrën, Pa Koment, Më e fort.

Mimoza Mustafa morri pejes në këto festivale :

 • Ne vitin 1998 mori pjesë ne Showfest me këngën Zjarr Rrufeje ku mori çmimin e pare.
 • Ne vitin 2001 mori pjesë ne festivalin Zambaku i Prizrenit me këngën Vetëm një magji kur mori çmimin e tret.
 • Ne vitin 2003 mori pjesë ne Poliest me këngën Digju bote pa ty ku mori çmimin Meritat e veçanta.
 • Ne vitin 2004 mori pjesë ne Zhurma show ku mori çmimin Sharmantja e vitit.
 • Ne vitin 2004 mori pjesë ne Kënga Magjike me këngën Robëresha ku mori çmimin televiziv.
 • Ne vitin 2005 përsëri mori pjesë ne Zhurma show ku mori çmimin Elegantja e vitit. Këto janë te gjitha këngët e Mimoza Mustafës :
 1. Zjar Rrufeje
 2. Nina Nana
 3. Me fal por me s'te dua
 4. Si fishek zjar
 5. Duje duje
 6. Ditët me te lumtura do te vin
 7. Nxehet është nxeht
 8. I lindur qe t'me lëndosh
 9. Kot enderoj
 10. Terri me Kafshon
 11. Katastrof
 12. Viktima
 13. Vjeshta
 14. Vetëm një magji
 15. Ndarja
 16. E pafajshme
 17. Eja me beso
 18. Borgjet
 19. Modeli enderave
 20. Xhelozija
 21. Digju bot pa ty
 22. Lule Mimoza (duet me Shkumbin Kryeziun)
 23. Sirena
 24. Lakmitar
 25. Sadist
 26. Ende pres
 27. E para e haremit
 28. Harroje friken
 29. Mbretëreshë e dhembjes
 30. Mi fal dy syte e tu
 31. S'dua veç fjal
 32. Merma enderren
 33. Unë duhet me besu
 34. Robnesha
 35. Mua m'len me faj
 36. 3 Dite si 3000 vjet (duet me Shkumbin Kryeziun)
 37. Pa Koment
 38. Rrena
 39. 1 Minut
 40. Abraka Dabra
 41. Me e fort
 42. Rob i saj
 43. Vetëm një lutje
 44. Rrugë e ndaluar

Referenca[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ lori-mel