Mina kundër tankut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një minë shpërthimi antitank ruse TM-46.

luftën kundër tankeve, një minë antitank (shkurtuar "mina AT") është një lloj mine tokësore e krijuar për të dëmtuar ose shkatërruar automjete, duke përfshirë tanke dhe automjete të blinduara luftarake.

Krahasuar me minat kundër personelit, minat antitank zakonisht kanë një ngarkesë shpërthyese shumë më të madhe dhe një siguresë të projektuar për t'u ndezur nga automjetet ose, në disa raste, nga distanca ose nga manipulimi i minës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]