Miniera e Zogajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miniera e Zogajt është një minierë e madhe që ndodhet pranë fshatit Zogaj në veri të Shqipërisë në qarkun e Kukësit, 256 kilometres (159 mi) në veri-lindje të kryeqytetit, Tiranë. [1] Zogaj përfaqëson një nga rezervat më të mëdha të kromitShqipëri dhe një nga më të mëdhatë në Evropë, me rezerva të vlerësuara prej 1.238 milionë ton xehe të klasifikimit ndërmjet 24 dhe 28% të metalit të kromit. [2] Miniera është pjesë e Masivit të Tropojës, një zonë 440 km katror e cila ka një trashësi shkëmbi midis 6 kilometres (3.7 mi) dhe 8 kilometres (5.0 mi) dhe përmban 286 depozita dhe dukuri të verifikuara të kromit . [2] Depozita është eksploruar në thellësi deri në 300 metres (980 ft) dhe rezervat gjeologjike arrijnë në 6.1 milion ton me klasifikim 26.48% krom metal . [2]

Miniera e Zogajt filloi punën në vitin 1980. Prodhimi total i kombinuar i mineralit të kromit nga miniera midis viteve 1980 dhe 2000 arriti në 520,000 ton. [2] Niveli më i thellë i minierës është Niveli +480 i cili arrin një thellësi prej 370 metres (1,210 ft) . Rezervat e mineralit të kromit të minierës ndahen në dy kategori mbi dhe nën nivelin +480. Rezervat e provuara të xehes të vendosura mbi Nivelin +480 arrijnë në 1,238,000 ton të klasifikimit të xehes midis 24 dhe 28% të krom metalit . [2] Rezervat e provuara të xehes që ndodhen nën nivelin +480 aktualisht nuk janë vlerësuar ose llogaritur, por pritet të klasifikohen mbi 30% të metalit të kromit . [2] Rezervat totale të minierës arrijnë në 1.238 milion ton xehe të klasifikimit midis 24 dhe 28% të metalit të kromit. [2] Aktualisht miniera është e pabanuar dhe është e mbyllur që nga viti 2000. Miniera e Zogajt është një nga tetë minierat shqiptare të kromit që ka rezerva mbi 1 milion ton mineral kromi. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ infomine
  2. ^ a b c d e f g h "Chromium in Albania" (PDF). mete.gov.al. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 mars 2012. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)