Jump to content

Miorita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miorița ( English: Eja ) është një baladë e vjetër baritore Rumune konsiderohet të jetë një nga pjesët më të rëndësishme të folklorit Rumun ..Ka disa versione me përmbajtje të ndryshme. Një nga këto u zgjodh nga Vasile Aleksandri për të formuar referencën e librit shkollor.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendosja është e thjeshtë: tre barinj (një moldav, një transilvanian dhe një Vrancean ) takohen ndërsa kujdesen për kopetë e tyre. Një dele me sa duket e magjepsur që i përket Moldavisë i thotë zotërisë së saj se dy të tjerët po komplotojnë ta vrasin atë dhe të vjedhin mallrat e tij.

Bariu përgjigjet se, po të ndodhte kjo, mishi do të kërkojë nga vrasësit e tij të varrosnin trupin e tij me lapsin e deleve . Pastaj ajo do t'u thotë pjesës tjetër të deleve të tij se ai ishte martuar me një princeshë gjatë një ceremonie të marrë pjesë nga elementët e natyrës dhe të shënjuar nga rënia e një ylli. Sidoqoftë, nuk ka ndonjë ritëm të metaforës së kalimit me shfaqje qiellore në versionin e tregimit që duaja ka për t'i treguar nënës së bariut: ajo do të dëgjojë vetëm që djali i saj është martuar me një princeshë.

Kjo poezi u citua gjerësisht nga Patrick Leigh Fermorrrëfimin e tij [1] të pjesës së dytë të një udhëtimi në këmbë nga Hollanda në Kostandinopojë në vitet 1933-34. Ai përfshin një përkthim të pjesshëm të cilit ai i referohet si "trazirë, por mjaft i saktë". Kjo u bë në të vërtetë më vonë gjatë një qëndrimi të zgjatur para shtatorit 1939 në Rumaninë lindore.

Miorița është përmendur shpesh në romanin 'Shpata ime po këndon' nga Marcus Sedgwick . [2]

Vogëlsira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fermor, Patrick Leigh (1986). Between the Woods and the Water. London: John Murray. fq. 204–207. ISBN 0-7195-4264-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ My Swordhand is Singing. London: Orion. 2006. ISBN 978 1 84255 558 3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]