Mirdza Kempe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mirdza Kempe
Occupationshkrimtare, poete, përkthyese

Mirdza Kempe (më vonë Naikovska) (9 Shkurt [O.S. 27 janar] 1907 në Liepāja - 12 Prill 1974 në Riga ) ishte një poete, përkthyese dhe mësuese e shquar e Letonisë .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirdza Kempe lindi në një familje të klasës punëtore në Liepaja, Letoni. Nga 1914 deri më 1926 ajo jetonte në Tosmare në Ģen. Baloza rr., 47; më vonë ajo dhe familja e saj jetuan në rr. Bernatu, 41 në Liepaja. Më 1915-1919 ajo studioi në shkollën fillore Liepaja (tani shkolla e 5-të Liepaja). Ķempe u diplomua në shkollën e mesme të 1 Liepaja në 1925. Vargu i saj i parë "Ne xhuma!" u botua në gazetën "Kurzemes Vards" në 1923. Në të njëjtin vit ajo përktheu Mozartin e Pushkinit dhe Salierin në gjuhën Letoneze. Në vitin 1927 ajo hyri në Universitetin e Letonisë në Riga. Për shkak të mungesës së parave, asaj iu desh të braktisë universitetin dhe në 1928 Ķempe filloi të punojë si një transmetuese për radiofonet Rigas. Më 1931 ajo u martua me shkrimtarin Eriks Ādamsons .

Ajo përktheu vepra nga rusishtja, anglishtja, gjermanishtja, spanjishtja dhe frëngjishtja. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo ishte evakuar në Moskë, Astrakhan dhe Ivanovo . Ajo shkroi shfaqje, miniatura lirike dhe vargje.

Asaj iu dha cmimi shtetëror i SSR Letoneze (1958), cmimi shtetëror i BRSS (1967) dhe Urdhri i Flamurit të Kuq të Punës . Më 1971 ajo mori diplomën e doktorit të nderit të Universitetit Visva-Bharati për veprat e saj në gjuhën urdu . Ajo u varros në varrezat Livu në Liepaja.

Më 9 shkurt 1989 u hap një monument për Mirdza Ķempe në Liepaja (arkitekte Ligita Ulmane ), një tjetër në Rigë . Një rrugë në Ezerkrasts të Liepaja-nës të emëruar pas vdekjes së saj.

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirdza Kempe botoi 15 koleksione poezish, duke përfshirë "Rita vejs" (1946), "Gaisma akmeni", "Erksķuroze" (Qeni-trëndafil, 1972), "Milestibas krasņais", "Dzintara spogulis" (1968), "Mirkļu muziba" etj

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Кемпе, Мирдза (1982), Избранное. Стихотворения и лирические миниатюры, Moska, RU: Художественная литература
  • Ķempe, Mirdza (1981), Kopoti raksti. Pirmais sejums, Riga, LV: Liesma

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mirdza Ķempe photos". Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2012. Marrë më 29 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "diena" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "visva" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "bse" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "liepajasvestules" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.