Misvaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Misvaku

Misvaku ose Sivak (Arabisht: سواك‎ ose مسواك) është një shkop, i cili përdoret për masazhin e brendisë së gojës e bërë nga pema Salvadora persica (i njohur si arāk në arabisht). Një alternativë tradicionale dhe natyrore ndaj furçë dhëmbësh moderne, ajo ka një histori të gjatë dhe të dokumentuar mirë dhe është reputacion për përfitimet e saj mjekësore.[1] Supuzohet se është përdorur mbi 7000 vjet më parë.[2]

Misvaku është mbizotërues në zonat e banuara nga myslimanët. Përdoret zakonisht në gadishullin arabik, në bririn e Afrikës, në Afrikën e Veriut, në pjesë të Sahelit, në nënkontinentin indian, në Azinë Qendrore dhe në Azinë Juglindore. Në Malajzi, misvaku njihet si Kayu Sugi (Malay për 'shkop që përtypet').

Dobitë e misvakut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Misvaku është i njohur për të dy përfitimet shëndetësore dhe përdorimet mjekësore.[3] Disa nga përfitimet e rëndësishme të kësaj peme Salvadora persica janë:

1. Parandalon pllakën dhe ilaçe: Pastrimi i dhëmbëve me këtë shkop natyral ndihmon për të parandaluar aktivitetet bakteriale në dhëmbë duke shpëtuar dhëmbët nga formimi i pllakës dhe ilaumëzës.

2. Anti-varësia: Dr. Rami Muhammed Diabi ka treguar se si misvaku është i dobishëm në dekurajimin e varësisë.

3. Përforcimi i mishrave: Jo vetëm që pastron dhëmbët, por edhe ndihmon në forcimin e mishit të dhëmbëve.

4. Fryma e keqe: Përdorimi i rregullt i keqpërdorimit largon frymën e keqe dhe erën nga goja.

5. Faktet e të ushqyerit: Misvaku përmban lëndë ushqyese si fluori, silic, vitamina C, salvadorine dhe trimethylamine.

6. Përforcon smaltin e dhëmbëve: Dega përmban kalium, natrium, klorid, bikarbonat natriumi dhe oksid kalciumi. Këto minerale ndihmojnë në forcimin e smaltit të dhëmbëve.

7. Zbardhja e dhëmbëve: Ndihmon për të zvogëluar njollat nga çaji, kafja, grimcat e ushqimit, produktet e duhanit, betel etj.

8. Anti-cariogenic: Pastrimi i dhëmbëve me këtë ka efekt anti-cariogenic.

9. Parandalon prishjen e dhëmbëve: Ruan dhëmbët nga prishja, si furça natyrale pastron dhëmbët tuaj dhe largon pluhurin dhe mikrobet.

10. Dhimbje dhëmbi: Që nga ajo, ajo vret mikrobet dhe bakteret, duke i shpëtuar dhëmbët nga dëmtimet e dhëmbëzave dhe të gingivit, kështu që është e mirë për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve.

Misvaku në fenë islame[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi i misvakut përmendet edhe në hadithe (traditat që kanë të bëjë me Muhammedin). Koha ku rekomandohet të përdoret misvaku është para kryejes së një praktike fetare, para se hyjsh në shtëpinë e dikujt, para dhe pas udhëtimit, në ditën e premte,[4] para gjumit dhe pasi të zgjohesh, kur përjeton urinë ose etjen dhe përpara se të hyjë në ndonjë mbledhje të mirë.

Hadithe në lidhje me misvakun[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpesh përmendet se profeti Muhammed ka rekomanduar përdorimin e misvakut.[5] Në disa hadithe Muhammedi ka cituar:[6][7]

Po të mos ja kisha vështirësuar besimtarëve, do t'i kisha urdhëruar përdorimin e misvakut para çdo namazi.[1]

Katër gjëra janë prej praktikave të profetëve: Synetimi, Parfumosja, Misvaku dhe Martesa.[1]

Bëni një praktikë të rregullt të misvakut, sepse me të vërtetë është pastrimi për gojën dhe një mjet për kënaqësinë e Zotit.[1]

Përdorni misvakun, sepse, me të vërtetë, pastron gojën, dhe është kënaqësi për Zotin. Xhibrili më nxiti aq shumë për ta përdorur Misvakun, ngaqë kisha frikë se përdorimi i saj do të deklarohej i obligueshëm mbi mua dhe Ummetin tim. Po të mos kisha frikë nga imponimi i vështirësive në Umetin tim, do ta kisha bërë përdorimin e tij të detyrueshëm ndaj popullit tim. Vërtet, unë përdor misvakun aq shumë sa kam frikë se pjesa e përparme e gojës sime është e mbuluar (prej pastrimit të vazhdueshme dhe të bollshme me Misvak)[8]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Misvaku duhet të jetë një gjatësi të dorës kur zgjidhet. Nëse bëhet e thatë, duhet të ngjyhet në çdo ujë për të zbutur fundin e tharjes. Fundi duhet të pritet përsëri për të siguruar higjienën dhe nuk duhet të ruhet në afërsi të tualetit ose lavamanit. Furça mund të krijohet duke prerë degët e Salvadora persica në vend të rrënjëve të saj; duke mbajtur parasysh se rrënjët e pemës mund të mbajnë lagështi më shumë se degët e saj. Kjo favorizon përdorimin më afatgjatë.

Mbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë kompani ofrojnë raste të veçanta për kryerjen e keqpërdorimeve. Shumë nga këto kompani gjithashtu prodhojnë vetëpërmbajtje. Qëllimi kryesor i këtyre rasteve është të mbrojë dhe të mbajë misvakun në mënyrë që të ruajë freskinë e saj. Rastet plastikës së furçës janë në dispozicion në shumicën e dyqaneve të drogës dhe mund të përdoren për mbajtjen e një misvakut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d IslamKotob, Muslims and "Science", (Islamic Books), p.30.
  2. ^ Ra'ed I. Al Sadhan, Khalid Almas (1999). "Miswak (chewing Stick): A Cultural And Scientific Heritage". Saudi Dental Journal. 11 (2): 80–88. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "10 best benefits of Miswak" at gynanulimited.com.
  4. ^ "الرئيسة - الحديث - موقع الإسلام". hadith.al-islam.com. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2007. Marrë më 11 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Excellence of Miswak in Hadiths" Arkivuar 20 shkurt 2018 tek Wayback Machine at ziaetaiba.com.
  6. ^ "Miswak" at sunnah.com.
  7. ^ "Siwak" at searchtruth.com.
  8. ^ Farouk, Muhammed. "Miswak/Sewak". www.islam.tc. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2010. Marrë më 11 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)