Mizuho Sakaguchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mizuho Sakaguchi
Mizuho Sakaguchi in 2011.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotëMizuho Sakaguchi
Data e lindjes (1987-10-15) 15 Tetor, 1987 (32 vjeç)
Vendi i lindjesOsaka, Japonia
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2004Speranza FC Takatsuki21(7)
2006–2008Tasaki Perule FC56(15)
2009FC Indiana2(1)
2010–2011Albirex Niigata28(10)
2012–Nippon TV Beleza117(42)
Ekipi kombëtar
2006–Japonia124(29)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Mizuho Sakaguchi (阪口 夢穂 Sakaguchi Mizuho?, lindur më 15 Tetor 1987) është një futbolliste japoneze.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 124 ndeshje dhe ka shënuar 29 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1][2]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2006 7 10
2007 5 3
2008 17 1
2009 0 0
2010 4 1
2011 14 1
2012 14 1
2013 7 1
2014 17 8
2015 12 2
2016 6 0
2017 13 0
2018 8 1
Gjithsej 124 29

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Japan Football Association(japonisht)
  2. ^ 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Archived 11 August 2018[Date mismatch] at the Wayback Machine., 2016, 2017 Archived 23 March 2019[Date mismatch] at the Wayback Machine., 2018 Japan Football Association(japonisht)