Mjeshtri dhe Margarita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mjeshtri dhe Margarita (rusisht: Ма́стер и Маргари́та) është një roman nga shkrimtari rus Mikhail Bulgakov, i shkruar në Bashkimin Sovjetik në mes viteve 1928 dhe 1940 gjatë regjimit të Stalinit. Një version i censuruar u botua në revistën Moska më 1966-1967. Dorëshkrimi nuk u botua si libër, deri në vitin 1967, dhe për herë të parë në Paris. Një variant samizdat qarkulloi, kishte pjesë të prera nga censorët zyrtarë, pjesë këto që ishin të brendësuara me variantin e 1969 botuar në Frankfurt. Romani që atëherë u botua disa herë dhe u përkthye në disa gjuhë. Në gjuhën shqipe u përkthye nga Lili Bare dhe më 2016 nga Aleksandër Koli[1].

Historia ka të bëjë me një vizitë nga Djalli për Bashkimin Sovjetik zyrtarisht ateist. Shumë kritikë e konsiderojnë atë të jetë një nga romanet më të mira të shekullit të 20-të, si dhe më kryesorja të i satirës ruse.[2][3]

NShënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fondi online i Bibliotekës Kombëtare.
  2. ^ Sollars, Michael (2008). The Facts on File Companion to the World Novel: 1900 to the Present. New York: Infobase Publishing. fq. 508. ASIN 0816062331. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |asin= (Ndihmë!)
  3. ^ Melville-Logan, Peter, red. (2014). Encyclopedia of the Novel. New Jersey, United States: Wiley-Blackwell Publishing. fq. 822. ISBN 1118723899. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)