Molosia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fiset e Epirit në kohët e lashta.

Molosia ose Molóside, rajon i lashtë në Epir. Aty ndodhej orakulli i rëndësishëm i Dodonës.[1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thukididi thotë se “nga barbarët ishin Kaonët, Molosët, Orestiatët dhe Thesprotët” Me rëndësi të madhe është edhe pohimi i tij se “barbarët nuk flasin greqisht”.

Molosia kufizohej në perëndim me detin Jon, në jug me Akarnaninë dhe Etolinë, në juglindje me Thesalinë, në lindje me Maqedoninë, në verilindje me Peoninë dhe në veri me shtetin e gjerë të Ilirisë .

Molosia ishte një vend malor dominuar nga Malet e Pindit varg malor dhe Acroceraunios; midis maleve kishte pyje të dendura dhe kullota ku molosët kullosnin kopetë e tyre me dhi dhe dele; malet prekën praktikisht brigjet e detit Jon.

Përafërsisht në qendër të këtij territori ndodhej kryeqyteti i saj, Dodona (sot Janina ), e cila shquhej për orakullin e saj; orakullin e Dodonës . I vendosur në jug, qyteti i Ambracias ishte gjithashtu shumë i rëndësishëm; në zonën veriore bregdetare ishte qyteti i Butrintit .

Rreth Dodonës jetonin rreth 2500 vjet më parë partialitetet molose të antitanëve (në veri të qytetit) dhe fiseve të tjera epirote: kaonët (në veri), thesprotët (në perëndim dhe drejt bregut të detit Jon ) dhe Atamanët (deri veriu).kjo në kufijtë me Maqedoninë dhe Peoninë).

Historia molosiane mbeti e lidhur ngushtë me mitologjinë, megjithëse molosët e lashtë do të kishin ardhur nga një grup dorianësh të vendosur në territor për të paktën një mijëvjeçar para Krishtit. Kronikat e origjinës së Mbretërisë Molosia kthehen në një kohë mitike: dinastia Acid, e cila në kohët e lashta mbretëronte në Molosia, thoshte se e kishte prejardhjen nga Molossi, një nga tre djemtë e Neoptólemo, i cili nga ana e tij ishte djali. e Akilit dhe e princeshës Deidamia, e bija e mbretit Likomed të Epirit . Pas plaçkitjes së Trojës, Neoptólemo marshoi me një ushtri në veri të Epirit, ku, në aleancë me dorianët e vendosur tashmë atje, ai i dëboi pellazgët dhe ilirët në veri. Molosi trashëgoi mbretërinë e Epirit pas vdekjes së Helenos, djalit të Príamos dhe Hécuba, i cili ishte vënë në pranga me kunatën e tij Andrómaca pas vdekjes së Neoptólemo.

E vërteta është se kultura greke u bë dominuese në këtë rajon gjatë mbretërimit të Taripo në fund të shekullit të 5-të. te. C., kështu që në 375 te. C. mbretëria e Molosia ishte pjesë e Perandorisë së Dytë Athinase . Në kohën e Filipit II të Maqedonisë, Molosia u bashkua me Maqedoninë dhe në 168 te. C. u aneksua së bashku me pjesën tjetër të GreqisëRepublikën e Romës .

Molosia i dha të paktën dy personazhe të rëndësishëm historisë: Olimpia, gruaja e Filipit II të Maqedonisë dhe nëna e Aleksandrit të Madh ; moloseri tjetër i famshëm ishte Pirro.

Nga ana tjetër, ishin të famshëm qentë e mëdhenj, me të cilët molosët kujdeseshin për tufat e tyre dhe madje bënin luftëra. Këta qenë kanë krijuar një tipologji qeni ende ekzistuese: moloser .

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Smith, William (ed.). "Epeirus". Dictionary of Greek and Roman Geography (1854) (në anglisht). Marrë më 23 dhjetor 2020. {{cite web}}: |first= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)