Pasaroni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Epiri në lashtësi

Pasaron (greqishtja e lashtë: Πασσαρών) ishte një qytet i Epirit të lashtë. [1] Ai u themelua nga mbreti molos Tharrhypa diku midis viteve 420 dhe 400 pes si kryeqyteti i mbretërisë molosiane. [2] Si kryeqytet, mbretërit molosë dhe populli i mbledhur ishin mësuar të bënin betime të ndërsjella, njëri të qeveriste sipas ligjeve, tjetri të mbronte mbretërinë. [3] Më vonë, në vitin 330 p.e.s., u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar të Epirit deri në vitin 295 pes, kur Pirro i Epirit e zhvendosi kryeqytetin në Ambraki. Më vonë, qyteti u pushtua nga pretori romak Lucius Anicius Gallus në vitin 167 pes.

Vendndodhja e tij është pranë Rodopit modern.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rome's Mediterranean Empire Book 41-45 and the Periochae (Oxford World's Classics) (Books 41-45) by Livy and Jane D. Chaplin,2007,page 195,"... had been made public, Anicius returned to winter quarters at Passaron in Epirus. 27. ..."
  2. ^ A. Vlachopoulou Economou, Ancient Passaron, Website of the Archeological Society in Athens
  3. ^ Plutarch Pyrrh. 5.