Jump to content

Mongozi i Gambianit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi i Gamianit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): [[Mungos]]
Lloji:
[[Template:Taxonomy/Mungos]][. gambianus
Emri binomial
gambianus
Ogilby, 1835
Gama e mongozit gambian

Mongozi gambian ( Mungos gambianus ) është njëspecie manguste amtare në savanat pyje Guinean nga Gambia në Nigeri . Ёshtë renditur si shqetësimi më i vogël në Listën e Kuqe të IUCN që nga viti 2008.

Shfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangoza e Gambianit është në përgjithësi në ngjyrë kafe-gri në leshin dorsal, duke u bërë më e ashpër drejt këmbëve që përzihen me leshin e kuq në sipërfaqen e barkut. Ata kanë një rrip të errët leshi në anët e qafës së tij me ngjyra të lehta. Ata kanë pesë gishtërinj në secilën këmbë, e cila është e zhveshur nga vetëm në dore dhe thembra. Fytyrat e tyre janë të shkurtra, dhe kanë vetëm dy molarë në secilën nofull. Nuk ka ndonjë ndryshim të dukshme seksuale . Femrat kanë gjashtë thithka.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi gambian është endemik në Afrikën Perëndimore, ku mund të gjendet në savana dhe tokat pyjore nga Senegal dhe Gambia në perëndim në lindje deri në Nigeri .

Dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi gambian është një ushqyes oportunist, duke ngrënë një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimeve. Ata janë kryesisht insektivorë , duke ngrënë kryesisht brumbuj dhe milipede. Ata do të hanë gjithashtu brejtës të vegjël dhe zvarranikë, dhe nganjëherë vezë.

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Gambianit është tokësor. Ata jetojnë në grupe prej 10-20 individësh, por grupet dihet që numërojnë mbi 40. Grupet përbëhen nga të rritur nga të dy gjinitë, të cilët ushqehen së bashku. Përplasjet midis kafshëve të grupeve të ndryshme shpesh janë të zhurmshme, me shumë luftime midis fqinjëve. Ky mongoz është shumë i zëshëm, duke komunikuar me një shumëllojshmëri të tingujve. Një vokacion që tingëllon si një eksitues zogj është përdorur për të mbajtur grupin së bashku gjatë forage.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbarështimi ndodh në çdo kohë të vitit, me më shumë të rinj të lindur gjatë sezonit të shirave. Të gjitha femrat në grup riprodhohen në të njëjtën kohë. Grupet mund të rriten deri në katër herë në vit, por individualisht femrat nuk riprodhohen aq shpesh. Miftëzimi ndodh 1-2 javë pasi të rinjtë lindin. Mongozat shpesh rriten me të tjerët të një grupi tjetër, por shumica qëndrojnë brenda këtij grupi. Ndërsa nëna ushqen për ushqim, dy meshkuj qëndrojnë roje në hyrjen e strofullës. Të rinjtë janë lagur në moshën rreth një muaj, dhe në këtë kohë ata bashkohen me grupin në foragjere.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sillero-Zubiri, C. & Do Linh San, E. (2016). "Mungos gambianus". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T13922A45199653. Marrë më 17 gusht 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)