Mons pubis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

anatominë e njeriut, mons pubis (i njohur thjesht edhe si mons apo mons veneris kur i referohet femrave), [1][2] është një masë e rrumbullakuar e indeve yndyrore e gjendur mbi pjesën anteriore të organeve gjenitale.[1][2][3][4][5][6] Tek femrat, mons pubis është pjesë e vulvas, ku ajo ndahet në labia majora (latinisht "buzët e mëdha"), e cila shtrihet në të dyja anët e jashtme të vulvas dhe që rrethon labia minoran, klitorisin, uretrën, hapjen vaginale, dhe strukturat e tjera të vulvës.[2][5][6]

Madhësia e mons pubis varion në bazë të nivelit të hormoneve dhe dhjamit trupor, por përgjithësisht është më e dukshme tek femrat se tek meshkujt.[1][3] Pas pubertetit, ajo në përgjithësi zgjerohet dhe mbulohet nga qimet pubike.[4][6] [7].[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c New Oxford American Dictionary.
  2. ^ a b c Gould, A.M., M.D, George Milbry (1894).
  3. ^ a b "mons pubis". Merriam–Webster. Marrë më 2013-09-18. A rounded eminence of fatty tissue on the pubic symphysis especially of the human female. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "mons pubis". American Heritage Dictionary. 2011. Marrë më 2013-09-19. A rounded fleshy protuberance situated over the pubic bones that becomes covered with hair during puberty. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Zink, Christoph (1988).
  6. ^ a b c Basavanthappa, B.T. (2006).
  7. ^ Gray, Henry (1918).
  8. ^ Braun, Kirsten (2007-09-01). "Ageing down under". Women's Health, Queensland Wide. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2014. Marrë më 2014-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)