Jump to content

Vulva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje skematike e vulvas, ku tregohet një paraqitje e jashtme dhe e brendshme

Vulva (latinisht: mbulesë)[1] përbëhet nga organet gjenitale të jashtme të një femre.[2] 

Vulva përfshihet nga këto pjesë përbërëse: mons pubis, labia majora, labia minora, klitoris, fryrja e vestibuli, vestibuli vulval, meatusi urinar, gjendrat vestibulare majore dhe minore, dhe hapjen vaginale.[3][4] Meatusi urinar, funksioni primar i të cilit është largimi i urinës, përfshihet si pjesë e vulvësm pasi hapet në vestibulin vulval.

Pjesë të tjera përbërëse të vulve: vija pudendale, gjëndrat sebaceouse, trekëmbëshin urogjenital (pjesa e përparme e perineumit), dhe qimet pubike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "vulva". The Free Dictionary. Marrë më 10 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Telleen, Steven (11 shkurt 2016). "The Female Reproductive System". Rice University, OpenStax CNX. Marrë më 29 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ Rosdahl, Caroline (2012). Textbook of basic nursing. Philadelphia: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 9781605477725. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hoffman, Barbara (2012). Williams gynecology. New York: McGraw-Hill Medical. ISBN 9780071716727. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]