Vagina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vagina
Sistemi i Riprodhimit njerëzor tek Femra


Mitra e ka madhësinë dhe formën e dardhës. Përbëhet nga muskuli i mitrës. Mitra rritet bashkë me rritjen e bebes. Tubat e Fallopit çojnë prej vezoreve deri te mitra. Vezoret janë dy në numër. Kanë madhësinë e bajames dhe e prodhojnë qelizën vezë. Qafa e mitrës normalisht është e mbyllur. Ka vetëm një zgavër të vogël nëpër të cilën kalon gjaku gjatë menstruacioneve. Vagina është gyp me gjatësi prej rreth 8 centrimetrash. Shtrihet prej qafës së mitrës e deri te vulva ku hapet midis këmbëve. Vagina është shumë elastike dhe i përshtatet madhësisë së bebes gjatë lindjes.

Funksionet fizike të vaginës[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktiviteti seksual[redakto | redakto tekstin burimor]

Pika-G[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih Pika G

Lindja[redakto | redakto tekstin burimor]

Sekrecionet e mitrës[redakto | redakto tekstin burimor]