Motrat Mustafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Motrat Mustafa (Safete ,Sahide ,Njazie) Safete (elindur më 1971) , Sahide Mustafa (e lindur më 1974) dhe Njazie Mustafa (e lindur më 1986), është trio artistësh shumë e njohur nga Kosova. Rrjedhin nga nje fshat shume me vlera per muziken mbare popullore siç ishte Mushtishti, një fshat i Therandës. Ishin 8 motra dhe që të gjitha këndonin, dy të parat kanë kënduar shumë vite më parë, ndërsa 6 këndojnë shumë shpesh tani bashkë. Këndojnë që nga fëmijëria dhe shquhen në publik për herë të parë në Radio Zagreb në vitin 1981 me kolaboracionin e televizionin RTP Prishtina. Albumi i parë muzikorë "Mori Nan" u paraqit në vitin 1986. Janë të njohura për pjesëmarrjet e tyre në shumë festivale në kohën e Jugosllavisë dhe në kohët e sotme. Gjatë karrierës së tyre muzikore arritën të publikojnë më shumë se 40 albume muzikore.

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në vitin 1990, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Oj Kosove Fortese E Gurit".
 • Në vitin 1991, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Oj Kosove Simbol Qendrese".
 • Në vitin 1993, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Yje Te Pashuara".
 • Në vitin 1994, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Endrrat E Kosovares".
 • Në vitin 1996, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Kuvendojne Dy Motra".
 • Në vitin 1997, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Te Kam Moter Ty Dhe Kengen".
 • Në vitin 1998, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Se N'parajse Gurbet Nuk Ka".
 • Në vitin 2000, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Krisi Pushka".
 • Në vitin 2000, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Kenge Dasmash live".
 • Në vitin 2001, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Leter Nga Presheva".
 • Në vitin 2002, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Jeta Ne Qeli".
 • Në vitin 2003, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Per Ju Qe E Doni Kengen Shqipe".
 • Në vitin 2003, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Potpuri Me Bilbilat E Mushtishtit".
 • Në vitin 2004, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Per Nje Pike Uje Kosove".
 • Në vitin 2005, Motrat Mustafa, Nazife Bunjaku & Shqipe Kastrati publikojnë albumin "Bilbilat Per Ju".
 • Në vitin 2005, Motrat Mustafa, Nazife Bunjaku & Shqipe Kastrati publikojnë albumin "Kreshtat E Kosoves".
 • Në vitin 2005, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Si Dikur".
 • Në vitin 2005, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Bilbilat E Mushtishtit".
 • Në vitin 2006, Motrat Mustafa, Nazife Bunjaku & Shqipe Kastrati publikojnë albumin "Amanet Na I Kan Lan Plisat".
 • Në vitin 2006, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Kenge Dasmash".
 • Në vitin 2007, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Hajde Sonte Knojna".
 • Në Dhjetor 2008, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Mos Me Kerko Falje".
 • Në Dhjetor 2008, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Zemren Ma Ke Thy (Zeri Yt I Mjer)".
 • Në vitin 2008, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Mos Me Kerko Falje".
 • Në vitin 2008, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Jena Motra Kallabllak".
 • Në vitin 2008, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Te Dada E Ki Vendin (me Mysafire)".
 • Në Dhjetor 2009, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Me Fal Bija Ime".
 • Në vitin 2009, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Dasma Shqiptare".
 • Në vitin 2009, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Te Gjitha Se Bashku".
 • Në vitin 2010, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Aventura T'kota".
 • Në vitin 2010, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Hajde Moter".
 • Në vitin 2011, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Burrit Hije I Ka Fjala".
 • Në vitin 2011, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Se bashku per ju".
 • Më datë 4 Maj 2012, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shpirtit Tim". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.
 • Më datë 4 Maj 2012, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Në Hall Me Ty".
 • Më datë 20 Maj 2012, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "N'dashuri Nuk Besoj Me". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.
 • Në vitin 2012, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Lumturine Ne Zemrat Tona".
 • Në vitin 2012, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Vajzë Kosove Jam".
 • Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Lamtumire Fusha E Male".
 • Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Gjalle E Forte Eshte Shqiptaria".
 • Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Ju Qe Keni Me Marr Nuse".
 • Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Mos Harroni Qijellin Tuaj".
 • Më datë 20 Qershor 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Hallall". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Arboni.
 • Në vitin 2013, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Besova E Gabova".
 • Në vitin 2013, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Krushqit Po Na Vijne".
 • Më datë 2 Korrik 2014, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Do Te Kthehemi".
 • Më datë 3 Korrik 2014, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Muaji I Mëshirës".
 • Më datë 8 Nëntor 2014, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Kuq E Zi". Muzika e këngës u punua nga vetë Motrat Mustafa, teksti u shkrua nga Agron Jashari. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.
 • Në vitin 2014, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Unë E Ti Një Zemër".
 • Në vitin 2014, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Ti Më Thirr Në Valle".
 • Më datë 9 Shkurt 2015, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "E Pa Besë". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.
 • Më datë 16 Nëntor 2015, Shyhrete Behluli, Remzie Osmani & Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shoqet".
 • Në vitin 2015, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Hajde Për Hajr Dasma".
 • Në vitin 2015, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Meli Meli".
 • Më datë 21 Qershor 2016, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Dashnija I Then Ligjet". Muzika e këngës u punua nga Rrahman Kryeziu, teksti u shkrua nga Sami Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Rrahman Kryeziu. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.
 • Më datë 18 Korrik 2016, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Faleminderit Diaspor".
 • Më datë 23 Nëntor 2016, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Bej Thirrje Zemres O Njeri".
 • Në vitin 2016, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Dashnia I Then Ligjet".
 • Më datë 25 Qershor 2017, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Zemres Nuk I Dihet".
 • Në vitin 2017, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Burime Folklorike".
 • Në vitin 2017, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Zemres Nuk I Dihet".
 • Më datë 19 Maj 2018, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Bija E Kusherina".
 • Në vitin 2018, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Jeta Plot Dashni".
 • Më datë 12 Prill 2019, 8 Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Qika E Nanes". Ky klip, i cili u diskutua shumë në media si një koncept “i vjedhur” nga këngëtarja tjetër e njohur e muzikës popullore, Shyhrete Behluli, tashmë është një temë e mbyllur për të dyja palët. Kësaj here Motrat vijnë për herë të parë tetë motrat brenda klipit, ndërsa në video kanë përfshirë edhe të ëmën e tyre. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.
 • Më datë 30 Qershor 2019, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Dasma 2019".
 • Më datë 4 Mars 2020, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shoqja Si Moter".
 • Më datë 4 Mars 2020, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shoqja Si Moter".