Moultrie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Moultrie
Qytet
noform
Ndërtesa Komunale në Moultrie
Vendndodhja
Moultrie is located in SHBA
Moultrie
Moultrie

Koordinatat: 31°10′V 83°47′P / 31.167°V 83.783°P / 31.167; -83.783

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Xhorxhia
Rrethi Colquitt
Kryetari i Bashkisë William M. McIntosh
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.8 km2
 •  tokësore 42.3 km2
 •  ujore 0.5 km2
Lartësia 97 m (m.n.d.)
Popullsia 14,268 banorë
Dendësia 330 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 13 dhjetor 1879[1]
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 31768, 31776, 31788
Prefiksi 229
Aeroporti Aeroporti Komunal Moultrie
Faqja Zyrtare www.moultriega.com

Moultrie është qytet më i madh i Qarkut Colquitt, Xhorxhia,[2] SHBA. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e Moultries ishte 14,268.[3] Ishte fillimisht i njohur si Ochlockoney derisa u inkorporua nga Asambleja e Përgjithshme e Xhorxhisë më 1859.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moultrie ndodhet në jugperëndim të Xhorxhisë, 199 milje (320 km) në jug të Atlantës dhe 64,3 milje (103 km) në verilindje të Tallahassee, Florida. Qyteti ndodhet mes Albany në veriperëndim, Tifton në verilindje, Thomasville në jugperëndim, dhe Valdosta në juglindje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u emërua sipas William Moultrie,[4] një hero revolucionar pas së cilës Fort Moultrie u emërua pas mbrojtjes së suksesshme të Charleston, South Carolina kundër britanikëve nën Peter Parker, një përvjetor që u festua më pas si Dita e Karolinës.

Qarku Colquitt u bë qarku i 115-të në Xhorxhi me një akt të legjislaturës më 25 shkurt 1856. U emërua sipas Walter T. Colquitt, ministër dhe avokatë i cili ishte udhëheqës ushtarak mes viteve 1860.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria për zonën Moultrie u rrit ndjeshëm kur Sanderson Farms hapi një fabrikë përpunimi në vitin 2006, e cila tani punëson mbi 1,000 punëtorë, mbi 10 për qind të fuqisë punëtore vendase. Prodhuesi i avionit STOL të lehta me një motor, Maule Air, gjendet gjithashtu në Moultrie.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Moultrie history". moultriega.com. Marrë më shtator 16, 2015.
  2. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më qershor 7, 2011.
  3. ^ "Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010 Demographic Profile Data (DP-1): Moultrie city, Georgia". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më janar 31, 2012.
  4. ^ Hellmann, Paul T. (13 maj 2013). Historical Gazetteer of the United States. Routledge. f. 240. Marrë më nëntor 30, 2013.