Muggsy Bogues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: Muggsy Bogues
Datëlindja: 9 janar 1965
Vendlindja: Baltimore, Maryland
Kombësia: Amerikan.
Gjatësia: 1.60 m
Pesha: 61 kg
Pozita: Point Guard
Numri: 1, 14

Tyrone Curtis "Muggsy" Bogues (lindi më 9 janar 1965) është ish-basketbollistë amerikanë. Basketbollisti më i shkurt që ka luajutr ndonjëherë në National Basketball Association. Bogues luajti si point guard për katër skuadra gjatë karrierës së tij të 14 sezoneve në NBA.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogues lindi në Baltimore, Maryland. Ai u rrit nga nëna e tij pasi babai i tij shkoi në burg. Ai luajti në shkollën e lartë Paul Laurence Dunbar në Baltimore,[1] ku u trajnua nga Bob Wade, më vonë krye trajnerë në Universitetin e Merilëndit.

Kolegji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogues shkoi për të luajtur katër vite në Universitetin Wake Forest, duke shënuar 11,3 pikë dhe 8,4 asistime në çdo lojë gjatë rinisë së tij.

Bogues luajti për kombëtaren amerikane për meshkuj në Kampionatin Botëror FIBA 1986 dhe fitoi medalje të artë[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Muggsy Bogues". Basketball-Reference.Com. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2011. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "1986 USA Basketball". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2007. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)