Jump to content

Muhamed Sherif Pasha el-Kabir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

El Sayed Muhammad Sherif Pashë El-Kebir (vdiq më 13 shkurt 1865) ishte një shtetar shqiptaro-egjiptian gjatë kohës së Mehmed Aliut të Egjiptit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Muhamedit ishte një oficer ushtrie i cili u vra në betejë kur djali ishte vetëm katër muajsh. Ai ishte një student i shkëlqyer që ra në sy të xhaxhait të tij, Mehmed Ali Pashës, [1] Guvernatorit të Përgjithshëm të ardhshëm të Egjiptit, i cili ishte gjithashtu me origjinë nga Kavalla. Mehmed Ali adoptoi El Sayed Muhammad Sherif, dhe kur ky i fundit ishte 12 vjeç, Mehmet Ali e mori në Egjipt dhe e shkolloi me djemtë e tij në një shkollë elitare të njohur si Shkolla e Princave, e cila ndodhej në El-Khanka një qytet 12 milje në verilindje të Kajros.[2] [3] Muhamed Sherif u martua me një nga vajzat e Mehmed Aliut, duke e bërë atë një djalë të adoptuar si dhe një dhëndër. [4]

Shërbimi administrativ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhamed Sherif vazhdoi të bëhej një administrator i rëndësishëm në regjimin e Muhamed Aliut, duke shërbyer si Vali i Damaskut gjatë pushtimit egjiptian nga nëntori 1832 deri në 1840. Ai shërbeu gjithashtu si Ministër i Financave i Egjiptit në 1844. [5] Pas vdekjes së tij, Muhamedi u la një pasuri të madhe djemve të tij Halilit, Aliut dhe Osmanit. [6]

El Sayed Muhamed Sherif Pasha El-Kebir përmendet në shumicën e rrëfimeve nën formën e shkurtuar të emrit të tij, që ishte Muhamed Sherif Pasha. Megjithatë, ai nuk duhet të ngatërrohet me Muhamed Sherif Pashën (1826-1887), gjithashtu me origjinë nga Kavalla, i cili shërbeu 3 herë si Kryeministër i Egjiptit në vitet 1870 dhe 1880.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sherif Pasha El- Kebir Family". Genforum.genealogy.com. 2000-05-17. Marrë më 2020-06-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tewfik, Mohammed Ali (1935–48). Breeding of Pure Bred Arab Horses. Cairo: Print. Office, Paul Barbey. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Excerpt dated August 1840 from Montefiore, Sir Moses; Montefiore, Lady Judith Cohen (1890). Diaries of Sir Moses and Lady Montefiore, Comprising their Life and Work as Recorded in their Diaries from 1812 to 1883. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Frankel, Jonathan (1997). The Damascus Affair. Press Syndicate of the University of Cambridge. fq. 60. ISBN 9780521483964. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Turker, Deniz (qershor 2007). The Oriental Flaneur: Khalil Bey and the Cosmopolitan Experience (PDF) (Tezë). Masters Thesis, Massachusetts Institute of Technology. {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Cooper, Thomas (1875). Men of the Time: A Dictionary of Contemporaries (bot. 9th). G. Routledge and Sons. fq. 609–10. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)