Ali Pasha Sherif

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ali pashë Mohamed Sherif (1834 – 26 shkurt 1897, frëngjisht Ali Pacha Chérif) ishte një zyrtar i qeverisë shqiptaro-egjiptian dhe një mbarështues i njohur i kuajve arabë gjatë fundit të shekullit të 19-të.

Sfondi familjar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Egjipt, Ali Pasha Sherif ishte një djalë i El Sayed Muhammad Sherif Pashë El-Kebir (v. 13 shkurt 1865). Vëllezërit e tij ishin Osman Beu dhe Halil Şerif Pasha (i njohur edhe si Khalil Sherif Pasha).[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fëmijë, Ali Pashë Sherif zhvilloi një dashuri për kuajt dhe kalorësinë, dhe më vonë ai zhvilloi kontakte me shumë prijës beduinë të shkretëtirës, të cilët ishin pronarë dhe mbarështues të kuajve arabë. Gjithashtu, si fëmijë dhe i ri, ai u ekspozua ndaj kuajve arabë të mbledhur nga Muhamed Ali Pasha dhe pasardhësi i tij Abas I i Egjiptit, i njohur gjithashtu si Abbas I Pasha, ose Abbas Pasha.

Në gjysmën e parë të jetës së tij, Ali Pashë Sherifi u quajt Ali Bej ose Ali Bej Fehmi. Si adoleshent, ai ndoqi të njëjtën shkollë elitare me konvikt në El-Khanka që kishte ndjekur i ati. Babai i tij më pas e regjistroi atë në École Militaire Égyptienne, një shkollë e themeluar nga Muhamed Ali Pasha në 1844 në Paris për të trajnuar burra për shërbim efektiv në trupat ushtarake egjiptiane.[2] Pas përfundimit të studimeve në Ecole Militaire Égyptienne, Ali Beu vazhdoi shkollimin e tij në Shkollën e Aplikimit për Stafin, e vendosur në Rue de Grenelle, Paris, afër Les Invalides, shumë të diplomuar nga të cilët u zgjodhën për t'u bërë oficerë shtabi në ushtria franceze. [3] Si rezultat i këtij trajnimi, Ali Beu u bë kolonel artilerie në ushtrinë egjiptiane të Muhamed Aliut.

Arritjet në karrierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së babait të tij në 1865, Ali Beu u njoftua nga autoritetet osmaneKostandinopojë se ai tani ishte i kualifikuar për të përdorur titullin "Ali Sherif Pasha". Megjithatë, ai zakonisht e shkruante emrin dhe titullin e tij të ri si "Ali Pasha Sherif", ose formën e tij franceze, "Ali Pacha Chérif". Në cilësinë e tij të re ai i shërbeu Egjiptit gjatë gjithë mbretërimit të Khedives Tewfik Pashës dhe Abas Hilmi Pashës (aka Abbas II). Në një moment të karrierës së tij, atij iu dha titulli Kalorës Komandant i Urdhrit të Yllit të Indisë nga Mbretëresha Victoria. Ai ishte kreu i Asamblesë Legjislative të Egjiptit gjatë viteve 1890.[4]

Skandali i skllevërve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1894, ndërsa ai ishte kreu i Asamblesë Legjislative, Ali u arrestua për blerjen e grave të skllavëruara sudaneze për shërbimin shtëpiak.[5] Ai dhe të tjerët u gjykuan në shtator 1894. Ai u lirua, por kërkesa e tij për mbrojtje italiane e prishi imazhin e tij midis nacionalistëve egjiptianë.[6]

Mbarështues i kuajve arabë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ali Beu së pari mori disa kuaj arabë, ndërsa babai i tij ishte guvernator i Sirisë, dhe të tjerë i mori direkt nga programi i mbarështimit të Abbas I Pashës. Kur Abbas I u vra në 1854, kuajt e tij arabë u trashëguan nga djali i tij tetëmbëdhjetë vjeçar Ibrahim Ilhami Pasha (i njohur ndryshe si El Hami Pasha), i cili kishte pak interes për ta, duke i dhënë disa. Pas vdekjes së Ibrahimit, pasuria e tij falimentoi dhe ekzekutuesit e pasurisë së tij shitën kuajt e tij të mbetur në ankand në dhjetor 1860. Ali Pasha Sherif bleu afërsisht 30 kuaj të aksioneve origjinale të Abas Pasha I, duke zotëruar përfundimisht katërqind kuaj deri në 1873.[7]

Ali Pashë Sherifi njihej se kishte mbajtur shënime dhe dorëshkrime të gjera rreth stufës së tij, të cilat ia kaluan djalit të tij, Huseyn Bej Sherifit, i cili ia dha hua mbretit Fuad. Këto nuk u kthyen kurrë dhe tani konsiderohen të humbura.

Në fund të viteve 1870, një epidemi shkatërruese e sëmundjes afrikane të kalit goditi Egjiptin, duke vrarë mijëra kuaj, duke përfshirë shumë kuaj të linjave të çmuara të gjakut. Vetëm kuajt e Ali Pashë Sherifit që i kishte dërguar në Egjiptin e epërm u shpëtuan. Ndërsa plakej, shëndeti i Ali Pashë Sherifit dështoi dhe ai hasi probleme financiare dhe politike, duke çuar në shumë probleme për fermën e tij të kuajve, duke përfshirë një rënie në cilësinë e aksioneve të tij për shkak të menaxherëve që mbarështuan në origjinë pa vlerësim të bagëtisë pasuese dhe shpesh duke u angazhuar në inbreeding.

Në vitin 1880 Ali Pashë Sherifi bëri njohjen e Wilfred dhe Lady Anne Blunt. Megjithëse në përgjithësi hezitonte t'u shiste kuaj të huajve, ai përfundimisht u shiti atyre hamshorin Mesaoud në 1889 si dhe kuaj të tjerë. Ali Pashë Sherifi vdiq në 1897 dhe një muaj pas vdekjes së tij kuajt e mbetur të tij dolën në ankand. Në atë kohë, Lady Anne Blunt ishte në gjendje të blinte shumë nga më të mirat për fermën e saj Shejkh Obeyd, duke i eksportuar më vonë disa në Crabbet Arabian Stud në Angli.[8]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ To see photographs of Ali, his brother Khalil, and their father Muhammad Sherif Pasha, scroll down this page: "Personnalités". L'Egypt d'Antan (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2020. Marrë më 11 qershor 2020.
  2. ^ Turker, Deniz (qershor 2007). The Oriental Flaneur: Khalil Bey and the Cosmopolitan Experience (PDF). Masters Thesis, Massachusetts Institute of Technology. fq. 15–21, 42. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Barnard, Henry (shtator 1862). "The School of Application for the Staff, at Paris". The American Journal of Education (XXVIII (New Series, No. 3)): 245–256. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Al-Ahram". 1897-02-26. Marrë më 10 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sale Of Slave Girls In Cairo". The Times of London (34355). 1894-08-29. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Troutt Powell, Eve (2003). A Different Shade of Colonialism: Egypt, Great Britain, and the Mastery of the Sudan. University of California Press. fq. 1–4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Jobbins, Jenny (18 nëntor 2004). "Straight Down the Line". Al-Ahram Weekly Online (717). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2010. Marrë më 10 qershor 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Wentworth, Judith Anne Dorothea Blunt-Lytton (1979). The Authentic Arabian Horse (bot. 3rd). George Allen & Unwin Ltd. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)